Harvardlı Profesör Mutluluğun Sırrını Açıkladı : Para Yerine Zamanı Tercih Edin!


Mutluluğun sırrı açıklandı. Harvardlı profesör Ashley Whillans tarafından kaleme alınan makalede Whillans, insanların parayı her şeyden önce tuttuklarını ancak hayatın amacının bu olmadığını belirtti.

Dünyanın en prestijli dergilerinden birisi olan Harvard Business Review’ın bu ayki ana konusunda Harvardlı profesör Ashley Whillans, zaman ve önemini kaleme aldı.

Harvard Business School profesörü Ashley Whillans, makalesini şu cümleler ile başlattı.

“Bir şeyi tecrübe etmek ve ondan zevk almak için gerekli olan zamanı, olduğundan fazla abartıyoruz. Sonuçta daha etkin şekilde kullanabileceğimiz küçük ‘zaman parçacıklarını’ boşa harcamış oluyoruz. Bir arkadaşımızla beş dakika oturup sohbet etmek ya da bir makinede yirmi dakika da olsa spor yapmak, beklediğimizden daha büyük etkilere sahip.”

Whillans’ın bu sözlerini zaman yönetim uzmanı Laura Vanderkam, Off the Clock kitabında şu sözlerle özetliyor.

“Bazı insanlar sabah 8’de evden işe giderken öğlen 1’e kadar ne yapacaklarını, nasıl çalışacaklarını düşünmez. Akşam 6’da eve geldiklerinde ise uyuyana kadar nasıl vakit geçirecekleri hakkında en ufak fikirleri dahi yoktur.”

Mutluluğun Sırrı!

Alanında uzman olan Whillans ve Vanderkam’ın bu sözleri aslında insanların zamanı genişletebileceğini, para kazanmanın oldukça önemli bir husus olsa da bu eylemin bir süre sonra monotonlaşacağı için yapılan işten keyif alınması için insanların kendisine ve çevresine zaman ayırması gerektiğini ve bu sayede mutlu olabileceklerini belirtiyor.

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR