Hem dünyayı gezeyim, hem de para kazanayım diyenler bi baksın!


Hem dünyayı gezeyim, hem de para kazanayım düşüncesi hemen hemen herkesin hayallerini süsler. Düşünün, birkaç ay Portekiz’de yaşayıp ardından Kamboçya’ya, sonra belki Güney Afrika’ya gidiyorsunuz ve parasal sıkıntılarınız yok. Düşüncesi bile bi harika!
Peki ya böyle bir yaşam tarzı için ne yapmamız gerekiyor? Öncelikle dünyayı gezerek para kazanmanız için yapabilecek birçok meslek bulunuyor. Öyle ki günümüz dünyası artık dijital bir hal aldığı için hem gezip hem para kazanmak da daha uygun hale geldi.
Turist Rehberliği
İngilizceyi, Fransızcayı, Almancayı vs. şakır şakır konuşurum, yabancı dil ile aram iyidir diyorsanız ve dünyada belli bir bölge hakkında detaylı bilgi sahibiyseniz turist rehberliği yapabilirsiniz. Turistler gezerken siz çalışıyor olacaksınız ama sürekli şahane yerler görerek çalışmanın keyfi de bir başkadır hani.

Freelance Yazarlık – Blog Yazarlığı

Genel anlamıyla metin yazarlığı diyebileceğimiz bu iş sayesinde istediğiniz yerde çalışma ve yaşama özgürlüğüne sahip olabilirsiniz. Haliyle yazarlık yaparak istediğiniz kadar ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Eğer ki İngilizceniz de iyiyse bu dilde içerik üretmeye de çalışabilirsiniz. Diyelim ki kahve üzerine bir İngilizce bloga sahipsiniz, sitenin reklam gelirleri Türkçe bir bloga kıyasla daha fazla olacaktır. Bu nedenle İngilizce diliniz varsa İngilizce içerik üretebilirsin.
Hostluk – Hosteslik
Havada olmayı seviyorsanız ve üstelik bir de insanlarla iletişim kurmaktan keyif alıyor ve ilişkileriniz kuvvetliyse havayollarında çalışmayı tercih edebilirsiniz. Şöyle haftada birkaç kıta değiştirmek, her gittiğiniz ülkede bol bol zaman geçirmek ne kadar da keyifli bir düşünün.
Dalış Eğitmenliği
Denizi seviyorsanız bu iş tam size göre! Eğer dalgıçlık sertifikanız var ise dünyanın dört bir yanında insanlara dalış eğitimi verebilirsiniz.
Yolcu Gemisi Personeli
Fotoğrafçılık, makine mühendisliği, garsonluk, animatörlük, yoga eğitmenliği ve daha pek çok iş kolu… Eğer ki bu mesleklerden birine sahipseniz büyük yolcu gemilerinde (cruiser) çalışmak üzere başvuru yapabilirsiniz. Norveç’ten Yunanistan’a kadar denizleri aşarak gelen bir gemide çalışarak para kazanabilir ve aynı zamanda geminin uğradığı tüm liman şehirlerini doyasıya gezebilirsiniz. Çok iyi değil mi?
Fotoğrafçılık – Fotomuhabirlik
Eğer ki fotoğrafa ilgiliyseniz ve bu mesleğinizse reklam ajansında ya da basın kuruluşlarında çalışarak dünyayı gezme şansını elde edebilirsiniz. Ayrıca freelance olarak da fotoğrafçılık mesleğini yaparak dünyayı gezmeniz mümkün.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı