Hepimizin Farkında Olmadan Yaptığı 7 Şey

Bazı şeyleri farkında olmadan yaparız. Bilim insanlarının bu konuda ne düşündüğünü öğrendik ve bu yazıda bunları derledik. Her yazılı olmayan kural için basit bir açıklama olduğu ortaya çıkıyor.


Bazı şeyleri farkında olmadan yaparız. Bilim insanlarının bu konuda ne düşündüğünü öğrendik ve bu yazıda bunları derledik. Her yazılı olmayan kural için basit bir açıklama olduğu ortaya çıkıyor.

7. Araba kullanırken bilmediğimiz bir yere girdiğimizde müziğin sesini kapatır veya kısarız

Johns Hopkins Üniversitesi Psikoloji ve Beyin Bilimleri Bölümü'nde profesör olan Dr. Steven Yantis, dikkatimizi dinlemeye odakladığımız anlarda, beynimizin aldığı görsel bilginin azaldığını kanıtladı. Bu yüzden arka plan gürültüsünü kapatmaya sık sık ihtiyaç duyuyoruz, bu sayede de dönmemiz gereken kavşağı kaçırmayız.

6. Konuşurken beden dilimizi kullanırız

Eğer bir konuşma esnasında ellerimiz herhangi başka bir şeyle meşgul değilse, onları da konuşmanın içine dahil ederiz. Bu oldukça normaldir. Cornell Üniversitesi'nden Profesör Andrew Bass, yaptığı araştırmada, konuşma esnasında içgüdüsel olarak beden dilimizi kullanmamızın, evrimimizin bir parçası olduğunu keşfetti.

5. Bir otoparkta her yer boş olsa bile, arabamızı başka bir arabanın yanına park etmeyi tercih ederiz

Bu davranış, insanların sosyal varlıklar olduğu gerçeği ile açıklanmaktadır. Sıklıkla kalabalığı takip ederiz ve bu yüzden otomatik olarak, arabamızı otoparktaki diğer arabaların yanına park ediyoruz. Yale Üniversitesi'nde araştırma görevlisi olan Rob Henderson, bu konuyla ilgili olan araştırmayı analiz etti ve insanların kalabalığı takip etmesinin çeşitli nedenlerini ana hatlarıyla açıkladı. Bunlardan biri, çevremizdeki ürün ve hizmet sayısındaki artıştır. Her şeyi denemek için yeterli zamanımız yok. Bu yüzden zaten çoğunluk tarafından denenmiş olan şeyleri kullanıyoruz. Bu, reklamlarda, bu ürünün 10 uzmandan 9'u tarafından önerildiğini sıklıkla duymamızın nedeni de budur. Onlar, kalabalığı takip etmemizi sağlamaya çalışıyorlar.

4. Erkekler yanyana olan iki pisuvarı kullanmaz

Mesele şu ki, kişisel alan ve gizlilik hepimiz için önemlidir. Çoğunluk, tuvaleti başkasının bakışları altında kullanmak istemeyecektir. İşte bu yüzden erkekler, birbirlerinden belirli bir mesafede bulunan pisuvarları kullanmayı tercih ederler.

3. Erkekler yol sormayı tercih etmezler

Bir TrekAce araştırmasına göre, erkeklerin sadece %6'sı kayboldukları takdirde bir yabancıya yolu soracaklarını söylediler. Aynı çalışmada, erkeklerin fazladan yaklaşık 900 kilometre yol kat ettikleri, çünkü yön sormayı reddettikleri bulunmuştur. Mark Goulston M.D. bunun nedenlerini açıklamaya çalıştı. Onun düşüncesine göre, erkekler kayıp olduklarını anladıklarında yardım istemezler, çünkü kendilerini yetersiz, savunmasız ve hatta aşağılanmış hissetmek istemezler.

2. Bir ürünün ne en ucuzunu ne de en pahalısını satın alırız

Temel olarak, paramızı akıllıca harcamaya çalışırız. İşte bu yüzden, genellikle iyi bir fiyat ve kaliteli ürünleri seçiyoruz. Çoğunlukla en pahalı veya en ucuz ürünleri almayı tercih etmememizin nedeni budur. Ancak, pazarlamacıların da bunun farkında olduğunu belirtmek gerekir. Bazen benzer ürünleri satmak için, en pahalı ve daha ucuz bir ürünü yan yana koyarlar. Satın alırken çoğu zaman herhangi bir tereddüt göstermeyiz ve daha ucuz olan ürünü satın alırız.

1. Ayaklarımızı genellikle hoşlandığımız kişiye doğru konumlandırırız

Bir konuşma esnasında, tek önemli olan bedenimizin değil, aynı zamanda ayaklarımızın da pozisyonudur. Eğer karşınızdaki kişinin ayakları size doğru dönük değilse, bu, kişinin size ilgisi olmadığı anlamına gelir. Bu durum doğamızda vardır. Vücudumuz, bazı tehditler varsa ayaklarımızın hemen tepki verebileceğinden emin olmak istiyor. Bu, hayatta kalma içgüdümüze bağlıdır. Kendimizi rahat ve güvende hissettiğimiz zaman, ayaklarımızı çapraz yapabilirken, bir grup yabancıyla karılaştığımızda, hızlıca kaçabilmek için onları hemen geri hazır duruma getireceğiz. Bu nedenle, bir kişi sıkıldığını hissettiğinde, ayaklarını da ya dışarı ya da başka bir kişiye doğru yönlendirir.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı