Hepimizin İster İstemez Etkisi Altında Kaldığı 7 Psikolojik Durum

Her şeyin bir sebebi vardır. Beynimiz bazen gerçekten garip davranabilir! Peki ya yaptığımız seçimleri belirleyen tam olarak nedir, hiç düşündünüz mü?


Her şeyin bir sebebi vardır. Beynimiz bazen gerçekten garip davranabilir! Peki ya yaptığımız seçimleri belirleyen tam olarak nedir, hiç düşündünüz mü?

1. Tanımadığımız insanlar davranışlarımızı etkileyebilir.

Evde yırtık bir tişörtle dolaşabilirken, sokağa çıktığımızda bunu yapamayabiliriz. Bununla birlikte, bir kişinin davranışları sadece tanıdıklarına değil, o anda etrafındaki tanımadığı kişilere de bağlıdır. Örneğin, bir erkeğin bir kadına, onu etkilemek için otobüste yer vermesi muhtemeldir.

Çözümü nedir? Kendinize sorun, “Bunu neden yapıyorum? İnsanları etkilemek için mi, yoksa gerçekten istediğim için mi?"

2. Baskı altında hissettiğimizde farklı tepkiler verebiliriz.

Buna Hawthorne etkisi denir. Yeni bir ortama veya olaya olan ilgi gösterme çabamız, bizi farklı davranmaya iter. Örneğin, bir süpermarkette, yeni bir lezzetin tadına bakıp bunu çok beğenebilirken, eve gidip aynı şeyi tekrar yediğimizde bunun çok da matah bir şey olmadığını düşünebiliriz.

Çözümü nedir? Eleştirel düşünmeye çalışın. Bir araştırmaya veya deneye katılmak sizi bunu çok beğenmek zorunda bırakmamalı.

3.Tamamlanmamış şeyleri daha iyi hatırlayabiliriz.

Buna ise Zeigarnik etkisi denir. Bir kişinin henüz tamamlanmamış olan şeyleri veya eylemleri hatırlaması daha olasıdır. Örneğin bir garson, siparişinizi size getirene kadar aklında tutar  ama sonra dikkatini diğer müşterilere kaydırır. Daha önce bir gelinlik seçmiş olan bir kadına bir satış yapmak gibi bir şey bu. Ona gösterdiğiniz gelinlikleri hatırlamayacaktır.

Çözümü nedir? Olayların anılarınızda takılıp kalmasını önlemek için yaptığınız her şeyi bitirmeniz daha iyi olur. En azından kafanızın içinde bitirin. "Keşke"lerden kurtulun.

4. Özellikle pahalı şeyler almak isteriz.

Buna Veblan etkisi denir. Bu etki genellikle sosyal statülerini korumaya önem veren gençler arasında görülür. İndirimli ürünler veya mallar kusurlu olarak düşünülür.

Çözümü nedir? En yeni çıkan ürünleri almak zorunda hissediyorsanız veya sadece bir Instagram paylaşımı yapmak için seyahat ediyorsanız, bu etkiye yakalanmışsınız demektir. Bir daha pahalı bir şey alırken kendinize şu soruyu sorun: “Yüksek kalite veya sosyal prestij için mi ödeme yapıyorum?”

5. Hata yapanları sevme eğilimindeyizdir.

Bu, pratfall etkisinin bir örneğidir. Hata yapan ve rezil olan insanlar bize daha cazip görünüyorlar. Mükemmellik bize uzak ve rahatsız edici gelebilir.

Çözümü nedir? Sakar yada aptalca görünmekten korkmayın. Bunlar aslında sizi daha çekici kılar! Ayrıca, kendimiz olduğumuzda insanlarla tanışmak çok daha kolaydır.

6. Bize karşı duyulan ilgiyi abartılı olarak algılayabiliriz.

Spot etkisi, herkes bize bakıyor ve insanlar tüm hatalarımızı fark ediyor diye düşündürtebilir. Bir kadın gözüne maskara sürmeyi unuttuğunda, etrafındaki herkesin bunu fark edip ona güleceğini düşünecektir. Cornell Üniversitesi'nden bir psikolog ekibi, bir grup insanın üzerinde saçma bir baskı olan bir tişört giymesini ve bunu fark edenlerin sayısını saymasını istedi. Baskıyı fark eden gerçek insan sayısından iki kat daha fazla insan saydılar.

Çözümü nedir? İnsanlar, hatalarımızı düşündüğümüzden çok daha az fark ediyor. Kıyafetinizin üzerinde bir leke varsa, üzerinde çok fazla durmayın. Sadece başka insanların hatalarını ne kadar sıklıkla fark ettiğinizi düşünün ... pek bir şey olmaz.

7. Etrafımızda fazla insan olması, başımıza bir şey geldiğinde bize yardım edecekleri anlamına gelmez.

Bystander etkisi.. Bir yerde çok fazla insan varsa, her birinin başka birinin yardım edeceğini düşünmesi muhtemeldir. Bu nedenle kimse yardım etmez.

Çözümü nedir? Aniden halka açık bir yerde kötü hissederseniz, tüm kalabalığa seslenmeyin. Bunun yerine, belirli bir kişiden size yardım etmesini isteyin. Bu sayede duyulma şansınız artacaktır.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı