Farkında Olmasak da Hepimizin Her Gün Yaptığı 8 Zararlı Şey

Fotoğraf Galerisi.


Alışkanlıklarımızı değiştirmek mümkündür, aynı zamanda gereklidir de. Bazı alışkanlıklarımız o kadar uzun süredir bizimledirlerdir ki, onlar üzerine hiç düşünmeyiz bile. Ancak, yapılan son araştırmalar, oldukça zararlı olabilecek bazı alışkanlıkların da olduğunu göstermektedir.

1. Çok fazla güneş kremi sürmek

Herkes dışarı çıkarken güneş koruyucu kullanması gerektiğini biliyor. Bu, erken yaşlanmayı ve cilt kanserini önlemeye yardımcı olabilir. Fakat çok fazla kullanmamanız önemlidir. Güneş ışığı ve D vitamini eksikliği pankreas kanserine yol açabilir.

D vitamini eksikliği ve çok fazla güneş kremi, doku sertleşmesine de neden olabilir. Kendinizi doğrudan güneş ışığından korumalısınız, ama aşırıya kaçmayın!

2. Çok fazla sebze yemek

Sebzeler, sağlıklı beslenme için kesinlikle gereklidir. Ancak, uzun bir süre için her gün 7'den fazla sebze ve 4'ten fazla meyve yerseniz, vücudunuza zarar verme riskiniz vardır. Yemekten maksimum düzeyde faydalanmak için, taze sebzeler (kızartılmış veya pişmiş değil) yiyin ama günde 4-5'den fazla yemeyin.

3. Elmayı soymak

Sebzelerdeki ve meyvelerdeki neredeyse tüm besinler her zaman onların içinde değildir. Quercetin (kalbin sağlığını destekleyen bir antioksidan)'in %100'ü elmanın kabuğundadır. Soyulmamış elma yemek, kardiyovasküler sistemin kronik hastalıklarını önlemede etkilidir. En önemli şey, yemeden önce elmaları yıkamayı unutmamak, aksi halde, bir enfeksiyona yakalanma riskiniz vardır.

4. Yüksek sesli bir alarm kurmak

Yüksek sesli bir alarm, tansiyonunuzu yükseltir ve kalp atışınızı hızlandırır. Bir insan, vücudun hala rahat olduğu ilk saatlerde inanılmaz derecede savunmasızdır. Yüksek bir gürültü sağlığı etkileyebilir ve strese neden olabilir, kortizol seviyesini artırır. Bu şekilde uyanmak, birkaç gün, hafta veya ay devam ederse, stresin kronikleşme riski vardır.

5. Uzun süre tütsü yakmak

Tütsüler, merkezi sinir sistemi üzerinde iyi bir etkiye sahiptir, stresi azaltır ve rahatlatmamıza yardımcı olur. Ancak, Güney Çin Teknoloji Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, her gün birkaç saat yanan tütsü, akciğer kanseri, lösemi ve beyin tümörlerine neden olabilir.

Tütsü mutasyonlara neden olabilir. DNA'mızı potansiyel olarak değiştirebilecek kimyasallar içerirler. Hala rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, biraz tütsü kullanabilirsiniz, ancak daha sonra biraz temiz hava almayı unutmayın!

6. Çok fazla enerji içeceği tüketmek

Enerji içecekleri uyanmanıza ve verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Ancak onları sık sık içmek tavsiye edilmez. Tansiyonunuzu yükseltebilir ve kalp ritim bozukluğu riskini artırabilirler.

7. Saçınıza havlu sarmak

Saçınızı havluya sararken dikkatli olun! Çünkü, ağır bir havlu, uçların kırılmasına neden olabilir ve hatta saçlarınızı dökebilir. Bunun yerine, havluyu sadece fazla suyu sıkmak için kullanın ve saçınızı havanın kurutmasına izin verin. Fazla suyu sıkarken, nazik olun, sadece kısa bir süre için yapın.

8. Uzun süre duş almak

Uzun süre duş almak gerçekten güzel hissettirir. Rahatlamanıza yardımcı olur ve duştan sonra uykuya dalmak da daha kolaydır. Ancak, uzun süreli duşlar cildinizdeki nemi yok eder, bu da kuru ve kaşıntılı bir cilde yol açabilir. Duşunuz 10 dakikadan fazla sürmemelidir. Ne kadar kısa, o kadar iyi!


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı