Her sabah yatağımızı toplamak bizi nasıl daha zeki yapıyor?


Hayatınızda rutinlerden sıyrılıp yenilikler yaratmanın sırrı gerçekten de çok küçük bir noktadan hareketle başlıyor. Bu nokta ise sabah kalktığınızda yapacağınız ilk şeyin yatağınızı toplamak olması. “Ne alaka?” ya demeyin, açıklıyorum.
Birçok araştırma göstermiş ki eylemlerimizin çoğu alışkanlıklarımıza bağlı. Alışkanlık derken şundan bahsediyorum; üzerine düşünmeden, yani bir bakıma otomatik yaptığımız şeyler. Nedir? Sabah kalkıp kıyafetlerimizi giymek, dişlerimizi fırçalamak, vs. Bunların hiçbirini planlamıyoruz, sadece yapıyoruz ve üzerine düşünmüyoruz. Öyle ki bu tür alışkanlıklarımız aslında bizim arka planda gerçekliğimizi oluşturuyor.
Peki ya her gün sabah kalktığımızda yatağımızı toplamak niçin bu kadar önemli diye sorabilirsiniz. Şöyle cevaplayayım; güne yatağımızı toplayarak başlamak yerine getirdiğimiz bir sorumluluk ve aşılmış bir engel aslında. Fark etmiyoruz belki ama bu basit eylemimiz bir engelin üstesinden gelme hissiyatı yaşatıyor bilinçaltımıza. Doğamız gereği içgüdüsel ve dürtülerimizle hareket ediyoruz, yatağı toplamak da bilinçaltımıza yerleştirdiğimiz “başarıı” hissiyatı.

Her güne yatağınızı toplamakla başlamakta fayda var. Böylelikle bir işin üstesinden gelerek başlayacaksınız güne ve bu hissiyatı tüm güne yayacaksınız, hatta haftaya, aylara… Küçük alışkanlıklar büyük başarılara imza atmamızı sağlayacak! Tabii ki bu yatağı toplamaktan daha fazlası, disiplin temelinde ve hayatımızın tüm alanlarına bu disiplini yayabiliriz.

Her sabah yatağınızı toplamak; pozitif bir alışkanlık kazandırır, cesaret verir, zihni temizler, sorumluluk sahibi yapar.

William McRaven’in çok sevdiğim bir sözünü de buraya iliştireyim: “Eğer dünyayı değiştirmek istiyorsanız her güne bir işinizi bitirerek başlayın, hayatınız boyunca size destek olacak birini bulun, herkese saygı duyun, riskler alın, başarısız olun ama asla pes etmeyin.”

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı