Her Sabah Yatağını Toplayanlar Neden Daha Zeki Oluyor?

Her sabah yatağımızı toplamak bizi nasıl daha zeki yapıyor?


Hayatınızda rutinlerden sıyrılıp yenilikler yaratmanın sırrı gerçekten de çok küçük bir noktadan hareketle başlıyor. Bu nokta ise sabah kalktığınızda yapacağınız ilk şeyin yatağınızı toplamak olması. “Ne alaka?” ya demeyin, açıklıyorum.

Birçok araştırma göstermiş ki eylemlerimizin çoğu alışkanlıklarımıza bağlı. Alışkanlık derken şundan bahsediyorum; üzerine düşünmeden, yani bir bakıma otomatik yaptığımız şeyler. Nedir? Sabah kalkıp kıyafetlerimizi giymek, dişlerimizi fırçalamak, vs. Bunların hiçbirini planlamıyoruz, sadece yapıyoruz ve üzerine düşünmüyoruz. Öyle ki bu tür alışkanlıklarımız aslında bizim arka planda gerçekliğimizi oluşturuyor.

Peki ya her gün sabah kalktığımızda yatağımızı toplamak niçin bu kadar önemli diye sorabilirsiniz. Şöyle cevaplayayım; güne yatağımızı toplayarak başlamak yerine getirdiğimiz bir sorumluluk ve aşılmış bir engel aslında. Fark etmiyoruz belki ama bu basit eylemimiz bir engelin üstesinden gelme hissiyatı yaşatıyor bilinçaltımıza. Doğamız gereği içgüdüsel ve dürtülerimizle hareket ediyoruz, yatağı toplamak da bilinçaltımıza yerleştirdiğimiz “başarıı” hissiyatı.

Her güne yatağınızı toplamakla başlamakta fayda var. Böylelikle bir işin üstesinden gelerek başlayacaksınız güne ve bu hissiyatı tüm güne yayacaksınız, hatta haftaya, aylara… Küçük alışkanlıklar büyük başarılara imza atmamızı sağlayacak! Tabii ki bu yatağı toplamaktan daha fazlası, disiplin temelinde ve hayatımızın tüm alanlarına bu disiplini yayabiliriz.

[zombify_post]Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR