Hıçkırığı Anında Kesecek İnanılmaz Yöntem!

Fotoğraf Galerisi.


Hıçkırık çoğunlukla aniden başlar ve hızlıca biter. Ama bazen, can sıkıcı hale gelebilir. Fizyolojik açıdan, diyaframda ani bir baskı oluştuğunda veya vokal katlardaki hava akışı engellendiğinde hıçkırık meydana gelir. İlginç bir bilgi : Guinness Rekorları Kitabı’na göre, sürekli olarak hıçkırma rekoru, Charles Osborne (1892-1991)’a aittir. Osborne, 1922’den 1990’a kadar sürekli olarak 68 yıl boyunca hıçkırdı. Acısını bir düşünün!

1. Kulaklarınızı tıkayın.

Parmaklarınızı 20-30 saniye boyunca kulağınıza sokun veya kafatasının tabanının altındaki kulak zarı arkasındaki yumuşak bölgeye bastırın. Bu, diyaframa bağlanan vagus siniri aracılığıyla “rahatlama” sinyali gönderecektir.

2. Birkaç yudum su için.

Suyu bir pipet kullanarak içmek sinirleri rahatlatır. Gargara yapmak da aynı etkiye sahip olabilir. Bu yöntem genellikle birkaç yudum sonra hıçkırığı durdurmaya yardımcı olur, ancak bazen birkaç kez denemek gerekebilir.

3. Kulaklarınızı tıkamayı ve birkaç yudum su içmeyi birleştirin.

Bir pipetle su içerken kulaklarını tıkayarak hem vajus sinirine baskı yapar, hem de yutkunmanın yararlarından faydalanabilirsiniz.

4. Bir poşede hava üfleyin.

Bu yöntem, kandaki karbondioksidin kısmi basıncını arttırır ve daha fazla oksijen almak için diyaframı çalıştırır. Baş dönmesi yaşamaya başlarsanız durun.

5. Bal ve limon.

Limon çiğnemek veya ılık su ile bal yemek, vagus sinirini uyarır ve hıçkırığı durdurmada yardımcı olur. Vagus siniri beyninizden midenize doğru ilerler. Araştırmacılar, bu sinirde oluşan tıkanıklığın hıçkırıklara neden olabileceğine inanıyorlar, böylece bu basit eylemi sinirleri "sıfırlamak” için deneyebilirsiniz, böylece hıçkırıklar ortadan kalkar.

6. Dilinizi dışarı çıkartın.

Bu hıçkırık için kulağa garip gelen ama yararlı bir çözümdür. Hıçkırığa neden olan glotisin daralmasını önlemek için dilinizi dışarı çıkartın.

7. Kalem tekniği.

Bu tekniği, ağzınıza bir kalemi yatay olarak yerleştirip, bir bardaktan birkaç yudum su almaya çalışarak deneyin. Kalemin ağzınızdan düşmesine izin vermeyin. Bu zor olabilir ama hıçkırıklarını durdurmak için iyi bir yoldur.

8. Hızlıca nefes alıp, yavaşça nefes verin.

Bu tekniği uygulamak için olabildiğince hızlı ve fazla nefes alın. Şimdi yavaşça 30 saniyede nefesinizi verin. Hıçkırıklarınız duruncaya kadar bu işlemi tekrarlayın.

Hıçkırık gizemli bir durumdur, ancak hepimiz onları defalarca deneyimledik. Bu yöntemler size yardımcı olacaktır.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı