Hızla Yükselen En İlginç Trend: ‘Avuç İçine Çip Taktırmak’


Hayatınızı biraz daha kolaylaştırmak, ya da ödeme işlemlerinizi yaparken hız kazanmak için elinizin içine bir çip yerleştirilmesine izin verir miydiniz? Açıkçası bu soruya ülkemizde “Evet” cevabını verecek çok kişi olmadığını tahmin etmek zor değil. Yoksa?

 

Ancak görünen o ki İsveçliler bu konuya son derece sıcak bakıyor. Pirinç boyutunda bir çip sayesinde kredi kartlarını, banka kartlarını, seyahat kartlarını ve daha birçok anahtar kartı taşımaktan kurtulma fikrine sıcak bakan İsveçliler bu işlemi hızla yükselen bir trend haline getirdi. Şimdi gelin bu işlemin tam olarak nasıl ve neden yapıldığına birlikte göz atalım.

Kredi kartları, banka kartları, işe giriş kartı, seyahat kartı derken oldukça tombullaşan cüzdanınız canınızı mı sıkıyor? Bu cüzdandan kurtulma imkanı artık elinizde. Gelişen teknoloji sayesinde pirinç boyutunda bir çiple tüm bu kartların bilgileri elinizin içerisine yerleştirilebiliyor.

 

İletişimde yeni bir dönem mi başlıyor?

Elin içine çip yerleştirme fikri sizi hemen korkutmasın. Bu minik teknolojik cihazın içerisinde GPS yani lokasyon takip sistemi bulunmuyor. Dolayısıyla sürekli takip edilmekten korkmanıza gerek kalmıyor. Bu çip tıpkı bir kredi kartının mini belleği gibi sadece gerekli bilgileri depolayabiliyor.

 

Elinizin içinde kredi ve banka kartlarınızın bilgilerinin bulunduğu bir çiple alışveriş yapma fikri harika görünüyor. Peki ya kredi kartı hırsızlarından nasıl korunacağız? Bu konuda içiniz rahat olsun, çünkü NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisini kullanan bu minik çip sadece birkaç cm uzaklıkta devreye girebiliyor. Örneğin bir alışveriş yaptığınızda ödeme yapmak istediğinizde pos cihazına elinizi yaklaştırmanız yeterli oluyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı