Hızlı Ve Etkili Okuma Teknikleri İle Sınavda Zaman Kazanın!


hızlı ve etkili okuma teknikleri

Sınavda hızlı ve etkili okuma teknikleri öğrenciye hem zaman hem de daha az yorularak daha fazla soru yapma fırsatı verir. Okuma hızımızı artırmak için bazı tekniklere dikkat etmemiz gerekir.

Hızlı ve etkili okuma teknikleri ile zaman kazanmak için öneriler…

 • Okunacak materyalle göz arası en az 30 cm . olmalıdır
 • Dudaklar kıpırdatılmamalıdır.
 •  Soruları okurken başka şey düşünmemeliyiz. O tür düşünceler için kendimize başka zaman ayırmalı ve o zamanda düşüneceğimiz yönünde kendimize telkinde bulunmalıyız.
 • Çok parlak ve yetersiz ışıkta okuma yapılmamalısınız. Işığın geliş yönü sol arkadan olmalıdır.
 •  Kafamızı hep aynı seviyede tutulmalıyız. .İleri geri sallamamalısınız. Dik oturulmalı, sağa, sola veya öne fazla eğilmemelisiniz. Bu durumlar gözümüzün çok çabuk yorulmasına ve satırlar arasında kaymalara sebep olabilir.
 • Okurken mutlaka kılavuz olarak kalem kullanmalı ama okunan her kelimenin altını çizmemelisiniz. Çok önemli kelimelerin ve ip uçlarının altını çizmemiz yeterlidir.
 •  Okuma yaparken gözlerimizi zaman zaman dinlendirmeliyiz. Okuma yaparken gözlerimizi ara sıra kapatıp kaldırıp uzak cisimlere bakmalıyız.
 •  Gözlerin ara sıra açılıp kapatılması göz kaslarının dinlenmesini ve baş ağrısını önleyecektir. Okuma sırasında belli zamanlarda kısa süreli aralar vermemiz gerekir. Bu arada kan dolaşımını hızlandıracak teknikler (ayağa kalmak, elleri sallamak, boyunu hareket ettirmek vb.) kullanılmalıdır.
 •  Okuma amacımızın olması okuma hızımızı artıracaktır. Ne okuduğumuzu,ne bulmak istediğimizi bilerek okumalıyız.
 • Okunacak malzeme hakkında daha önce bildiklerimizi aklımızdan geçirmemiz faydalı olacaktır.
 •  Okuma mekanındaki ısı sıcaklığı ne çok soğuk ne çok sıcak olmalıdır.
 •  Kelimeleri tek tek okuma yerine gruplandırarak okumalıyız. Hızlı okuma anlamı kolaylaştırır, daha az yorulmamıza sebep olur, dikkatimizi daha çok toplamamıza yarar.
  Hızlı Ve Doğru Test Çözme Teknikleri İle Sınavlarda Başarılı Olun

Etkin Okuma

Daha etkili ders çalışabilmek ve hızlı ve etkili okuma teknikleri için izlenecek yöntemlerden biri de etkili okumadır.

Etkili okuma beş basamaktan oluşur:

İzle: Çalışılan bölümün hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi. Konu ile ilgili ön hazırlık yapılması. (Bu göz gezdirmenin amacı, konu hakkında genel bir fikir edinmektir).

Sor: Göz gezdirilen konu ile ilgili sorular çıkarılmalı ve sorular bir kağıda yazılmalıdır.( Ne , nerede, ne zaman, nasıl, neden ve kim sorularıyla bilgileri desteklemek.)

Oku: Bu aşamada, çıkartılan sorulara cevap bulmak amacıyla okunmalı ve cevaplar yazılmalıdır.( Konuyu sorular oluşturacak şekilde okumak)

Anlat: Bu aşamada ise kitap ve defterler kapatılmalı, sadece soru ve cevapların bulunduğu kağıda göz atılarak soruların cevapları yüksek sesle anlatılmalıdır.( Oluşturduğunuz soruları kendi kendinize sorup cevaplandırmak.)

Tekrarla: Çıkarılmış olan soru ve cevaplar hızlı bir biçimde tekrar edilmelidir.

Etkili öğrenmenin gerçekleşmesi için etkili ve hızlı okuma, tekrar yapma, etkili dinleme, bilinçli not alma ve hafızaya yerleştirme çok önemlidir. (Öğrendiğiniz bilgileri tekrar etmek)


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR