Ikea Mağazalarındaki Konteynerlerde Lahana Yetiştiriyor


Ikea, sürdürülebilir bir sistem hedefiyle, restoranlarındaki gıda atıklarını, kendi yetiştirdiği sebzeler için gübre olarak kullanıyor.

Yeni nesil yetiştiricilik çerçevesinde farklı ve özverili çözümlerin üzerine kafa yoran markalardan birisi de Ikea. Özellikle insanlara yeni nesil çözümler üretmek adına çok daha aktif bir seçenek yaratan marka, kalitesini de ön plana çıkarmaya devam ediyor.

Ikea’nın İsveç’teki Malmö ve Helsingborg mağazalarının dışında, konteynerlerde lahana yetiştiriliyor. Şirket yakında bu sebzeleri, mağazalarındaki restoran bölümünde müşterilere sunmayı planlıyor. Ikea için bu hamle, çevresel sürdürülebilirlik yolunda bir adım. Dünyadaki çoğu Ikea mağazasını yöneten Ingka Group’un İnovasyon ve Gelişim Lideri Catarina Englund “Daha sağlıklı yiyecekleri daha az toprak ve su kullanarak üretmenin ve aynı zamanda gıda atığını azaltmanın yollarını bulmalıyız. Şehir içi tarım, tüketim alanına yakın yerde yetişen yerel taze gıdalar üreterek küresel gıda değeri zincirini dönüştürebilir. Bunu da daha az doğal kaynak kullanarak yapabilir.” dedi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR