İki Türk Tarihçiden Büyük Başarı!


İki Türk tarihçi, antik eserlerin gizemini ortaya çıkartarak büyük bir başarıya imza attı. İşte Türk tarihçilerinin o başarısı.

Yaklaşık olarak 200 yıl önce 1800’lü yılların başlarında İngiltere’nin İstanbul Büyükelçisi olan Lord Elgin, Atina’daki Parthenon Tapınağı’ndan bugünlerde British Museum’da sergilenmekte olan sütun başı, friz, heykel, kabartma, at başı gibi antik çağa ait sanat eserlerini yaklaşık olarak 200 sandık içerisinde ülkesine götürmüş ve İngiliz Parlamentosu’na satmıştı. 

Yunanistan, bağımsızlığını kazandığı günden itibaren bu eserleri İngiltere’den geri almak için mücadele ediyor ancak bugüne kadar başarılı olmuş değil. İngiliz yetkililer tarafından yapılan açıklamada söz konusu sanat eserlerinin Osmanlı Sultanı tarafından Lord Elgin’e fermanla verildiği iddia ediliyor. 

1980 yılında Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri, eserlerinin Yunanistan’a iadesi için bir kampanya başlamış olsa da bir sonuç alamadı. Yine geçtiğimiz aylarlarda İngiltere’nin İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn, mermerlerin çalıntı olduğunu ve iktidara geldikleri takdirde bunları iade edeceklerini açıklamıştı. 

Osmanlı belgelerini inceleyen Türk bilim insanları Prof. Dr. Zeynep Aygen ve Orhan Sakin, İngiliz müzesinin Elgin mermerlerinin sultan fermanıyla geldiğini kesin bir dille yalanladı. Fermanın aslının ortada olmadığı için British Museum’un bu konuda gösterebildiği tek kanıt, İtalyancaya çevrilmiş bir mektuptaki ibare olarak gösteriliyor. 

Bilim insanlarının açıklamasında göre tuhaf olan şu ki söz konusu İtalyanca olan mektubun da orijinali bulunmuyor. 23 Şubat’ta Atina Akropol Müzesi’nde bir panele katılan iki Türk bilim insanı, ferman ve mektubun orijinallerinin olmadığını açıklayınca Yunanistan’ın konuyla ilgili olarak bir kez daha heyecanlanmasını sağladı. 

Mimar Sinan Üniversite öğretim üyesi olan Prof. Dr. Zeynep Aygen, yaptığı açıklamada “Koç Üniversitesi’nde taş korumayla ilgili bir sunumumda içinde Lord Elgin’in geçtiği bir belge gösterdim. Akrapol Müzesi’nden arkeolog Kostas Vasilyadis de o toplantıdaydı. Aynı sunumu Yunanistan’da yapıp yapamayacağımı sordu. 

Gittim ve orada da aynı sunumu yaptım. Lord Elgin’in akrapolden götürdüğü metoplarla ilgili belge görüp görmediğimi sordular. Restorasyon mimarıyım, konuya hakim değildim. Lord Elgin’in Parthenon Tapınağı’nın metoplarını British Museum’a götürdüğünü anlattılar. Bu belge araştırmasını bir tarihçinin yapması gerektiğini söyledim.

Türkiye’ye dönünce Orhan Sakin hocaya söz ettim. Bana gösterilen mektubun ferman olmadığını anlamıştım. Çünkü ferman olacak, padişah buyruğu olacak bir işaret yoktu. Ortada ferman da yoktu. Mektup diye ortaya koydukları İtalyanca tercümede de resimli taşların modellerini yapabilecekleri, iskele oluşturabilecekleri ve istedikleri resimli taşları götürebilecekleri belirtiliyor.

Ancak bu bir tercüme. Mektubun da orijinali yok. Sakin hocam Osmanlı arşivlerini araştırdı. Ne mektup ne de fermanın aslına rastladı. Bu durumu geçen ay, Yunanistan’daki panelde anlattık. Ertesi gün Yunanistan medyasında çok sayıda haber oldu. Bu bilimsel bir çalışma. Hukuki sonuç çıkmaz. Olayın aslını aydınlatmaya çalışıyoruz. Yunanistan müze müdürü de aynı düşünüyor.” 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR