İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Nasıl Oluyor?


İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş
İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş

İKİNCİ ÖĞRETİM NEDİR?

Bazı üniversitelerde gündüz saatlerinde verilen eğitim yerine aynı eğitimin örgün olarak akşam saatlerinde verilmesine ikinci öğretim denir. İkinci öğretim özel eğitim olarak kabul edilir ve birinci örgün öğretimden farkı ise ilk olarak akşam saatlerinde gidilmesidir. İkincisi ise harç ücretinin bulunmasıdır. Birçok birinci öğretim öğrencisi ikinci öğretime geçiş şartlarını merak ederken aynı zamanda ikinci öğretim öğrencileri de birinci öğretime geçiş yapmanın şartlarını merak etmektedir. Biz bu yazımızda ikinci öğretimden birinci öğretime geçişin nasıl olduğuna dair bilgiler vereceğiz.

İKİNCİ ÖĞRETİMDEN BİRİNCİ ÖĞRETİME NASIL GEÇİŞ YAPILIR?

Eğer bir üniversitenin ikinci öğretim programlarından birinde öğrenciyseniz ve hedefiniz aynı bölümün birinci öğretimine geçiş yapmak ise ilk şart sene sonunda notlarınızdan oluşan başarı durumunuzun ilk %10’luk başarı diliminde olması gerekmektedir. Eğer yüzde 10’luk başarı dilimi içerisinde olmazsanız birinci öğretime geçiş yapma şansını bulunmuyor. Lakin birinci öğretimler için bu durum söz konusu değildir. Birinci öğretimden isteyen öğrenci istediği zaman ikinci öğretime geçiş yapabilmektedir. Bunun için sınırlama bulunmamaktadır.

Konu ile ilgili aklınıza gelebilecek bazı soruları düşünerek siz sormadan cevaplamam gerekirse ikinci öğretimden birinci öğretime geçen bir öğrenci harç ücreti öder miyim diye sıkça soru sormaktadır. Bunun cevabı oldukça açık ve nettir. İkinci öğretimden birinci öğretime geçen öğrenci kesinlikle harç ücreti ödememektedir. Lakin birinci öğretimden ikinci öğretime geçen öğrenci harç ücreti yatırmak zorundadır. Bir diğer soru ise hazırlık sınıfında iken birinci öğretime geçiş ile alakalı. Hazırlık sınıfında öğrenci iseniz eğer birinci öğretime geçiş yapamazsınız. Birinci öğretime geçebilmek için en az 2 yarı yıl okul okumuş olmanız gerekmektedir. Bu tamamen başarı durumunun belirlenebilmesi için ön koşul görevi görmektedir. Son olarak merak edilen soru birinci öğretim ya da ikinci öğretim öğrencisi olmanın diplomaya nasıl yansıyacağı konusu. Bu konuda sıkça sorulan soruların başında geliyor. Cevabı ise; ister birinci öğretim öğrencisi olun isterseniz ikinci öğretim öğrencisi olun sizin öğretim durumunuz diplomada yazmaz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR