İletişim Alanında Çalışacak Öğrencilerin İzlemesi Gereken Filmler


iletişim alanında çalışacak öğrencilerinin izlemesi gereken filmler

Bazı filmler, üniversitede okuduğunuz bölümü daha iyi kavramanız açısından destek olabilir. Aslında öğrendiklerinizin ve bildiklerinizin somut örneklerle karşınıza çıkış hali de sayılabilir. Özellikle iletişim alanında çalışacak öğrencilerin izlemesi gereken filmler vardır. Bu filmler, öğrencilerin bakış açısını ve vizyonunu geliştirerek, mesleki gelişimlerine katkı sağlar.

İletişim alanında çalışacak öğrencilerin izlemesi gereken filmler, ilgili bölümlerde okuyan öğrencilere birer örnek olarak, ileride mesleğini icra ettiğinde karşısına çıkabilecek olağan durumları ve ipuçlarını kapsayabilir.

 

Wag the Dog (1997)

IMDB puanı: 7,1

Yönetmen: Barry Levinson

Oynayanlar: Dustin Hoffman, Robert De Niro, Anne Heche

Adı seçimlerden hemen önce dramatik bir biçimde seks skandalına karışan ABD Başkanı, dikkatleri başka yöne çekmek için bir reklamcı ve Hollywood yapımcısıyla birlikte Arnavutluk’ta bir savaş kurgular.

  40 Filmlik Dev Anket: En İyi Aamir Khan Filmini Seçiyoruz!

Thank You For Smoking (2005)

IMDB puanı: 7,6

Yönetmen: Jason Reitman

Oynayanlar: Aaron Eckhart, Cameron Bright, Maria Bello

Büyük tütün firmaları için lobicilik yapan Nick Naylor, hayatını sigara üretmeye ve içmeye teşvik ederek kazanmaktadır. Bir yandan sigarayı halk arasında yaygınlaştıracak stratejilere kafa yoran Naylor, diğer yandan 12 yaşındaki oğluna iyi örnek olmaya çalışır.

99 Francs (2007)

IMDB puanı: 7,0

Yönetmen: Jan Kounen

Oynayanlar: Jean Dujardin, Jocelyn Quivrin, Patrick Mille

Paris menşeli prestijli bir reklam ajansının kreatif departmanında çalışan Octave, yaratıcılığının önüne taş koyan müşterilerden ve vasat pazarlama müdürlerinden bunalır. İç dünyasının git gide çökmekte olduğunu hisseden reklamcı, herkese bir ders vermek ve kendisini kovdurup bu dünyadan uzaklaşmak için sektörün sınırlarını zorlamaya karar verir.

The Joneses (2009)

IMDB puanı: 6,4

Yönetmen: Derrick Borte

Oynayanlar: Demi Moore, David Duchovny, Amber Heard

Mahalleye yeni taşınan Jones’ler dışarıdan bakıldığında kusursuz bir Amerikan ailesi görüntüsü çizmektedir. Oysa aslında bu görüntü, mahallelere lüks tüketim ürünleri kullanımını benimsetmeyi hedefleyen bir pazarlamadır.

The Ides of March (2011)

IMDB puanı: 7,2

Yönetmen: George Clooney

Oynayanlar: Paul Giamatti, Geurge Clooney, Philip Seymour

İdealist Stephen Meyes, seçimler için gelecek vaat ettiğine inandığı demokrat partinin iletişim çalışmalarını yönetmek üzere işe başlar. Bu süreçte Meyes, siyasetçilerin başarı uğruna ne kadar kirli işlere bulaşabileceklerini görür.

 The Candidate (1972)

IMDB puanı: 7,1

Yönetmen: Michael Ritchie

Oynayanlar: Robert Redford, Peter Boyle, Melvyn Douglas

Bill McKay, Amerikan seçimlerde senatoya adaylığını koymuş genç bir siyaset adamıdır. Kazanmaktan yana pek umudu olmayan McKay seçim kampanyasıyla müessesenin canını sıkmaya niyetlidir.

 

The Queen (2006)

IMDB puanı: 7,4

Yönetmen: Stephen Frears

Oynayanlar: Helen Mirren, Michael Sheen, James Cromwell

Prenses Diana‘nın beklenmedik ölümünün ardından kraliyet ailesinin içine düştüğü zorlukların anlatıldığı filmde, İngiliz halkının aileye tepki göstermesiyle birlikte Tony Blair’in sürece dahil olması ve kraliçeyle yaptığı görüşmelerle halkın öfkesini dindirme çalışmaları anlatılıyor.

Smoking Room (2002)

IMDB puanı: 6,5

Yönetmen: Roger Gual, Julio D. Wallovits

Oynayanlar: Miguel Angel Gonzalez, Francesc Orella, Francesc Garrido

Amerikalı bir şirketin İspanya şubesi, ofislerinde sigara içilmesini yasaklar. Mesai saatlerinde sigara içmek için her seferinde sokaklara dökülmek zorunda olan çalışanlardan Ramirez, ofisteki kullanılmayan bir odanın sigara odası yapılması için imza kampanyası başlatır.

 Frost/Nixon  (2008)

IMDB puanı: 7,7

Yönetmen: Ron Howard

Oynayanlar: Frank Langella, Michael Sheen, Kevin Bacon

İngiliz gazeteci David Frost‘un Başbakan Nixon ile 1977′de gerçekleştirdiği röportajı ve röportajın arka planını konu alan belgesel niteliğindeki film, Watergate skandalını takip eden sessizlik döneminde yaşananlara ışık tutarak Nixon’un siyaset adamlığının geldiği noktayı ve kurduğu ilişkilerin niteliğini mercek altına yatırıyor.

People I Know (2002)

IMDB puanı: 5,5

Yönetmen: Daniel Algrant

Oynayanlar: Al Pacino, Téa Leoni, Ryan O’Neal

Eli Wurman ünlülerin halk nezdindeki imajlarını cilalayan bir halkla ilişkiler uzmanıdır. Wurman, günün birinde kendisini karanlık bir komplonun içinde bulur.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR