İlişki terapistlerine göre bir ilişkinin olmazsa olmazı 8 temel ihtiyaç


İlişki ve çift terapistleri, bir ilişkinin tıpkı canlıların beslenme ihtiyacı gibi birtakım olmazsa olmaz temel ihtiyaçları olduğunu söylüyor. Bu ihtiyaçların karşılanmadığı durumlarda da ilişkisel sorunlar meydana geleceğini ekliyor.

Terapilerde ilişki çözümlemeleri yaparken de kullandıkları bu harita için terapistlere kulak veriyoruz.

Aşk

Aşk, bir ilişkiyi başlatan ve devamlılığını sağlayan en önemli ihtiyaçtır. İlişkideki misyonu ise küçük kusurların görülmesini engellemektir. Bireyler sevgililerine aşk duymaya devam ettikçe biriken ufak tefek hataları da tolere edebilmektedir. Küçük ve anlamsız sebeplerden kavga eden çiftlerin aşk eksikliği yaşadığı söylenebilir.

Sevgi

Sevginin yokluğu ilişkiyi sonlandırabiliyor. Sevginin ilişkideki misyonu ise ilişkinin sürekliliğini, yürürlüğünü sağlamaktır. Her şeyi mükemmel olan bir ilişkide sevginin olmaması son model bir arabanın yakıtının olmaması gibidir. Bir adım bile ilerleyemez.

Romantizm

Romantizm, olağanın dışında hareket edebilmeyi ifade eder. İlişkideki misyonu, ilişkiyi monotonluktan kurtarmaktır. Sıkılmaya engel olur. Romantizm denildiğinde akla gelen ilk manzara mum ışığında akşam yemeği olsa da her ilişkinin kendine özgü romantizm anlayışı olmalıdır. Örneğin, bir akşam eve çilek alıp gelmek ve “hanım aç bir film de izleyelim” demek o ilişkinin monotonundan farklılaştığı için o ilişkiye özgü bir romantizm örneğidir.

  Ona hala aşık olduğunuzu gösteren 7 ipucu!

Değer verme – Değer görme

Sevgiliye diğer insanlardan farklı olduğunu belli edecek jestler yapmak onu daha farklı ve önemli hissettirir.

Sadakat

Sadece karşı cinsle alakalı konularda değil, bütün konularda habersiz radikal kararlar almamak sadakati korur. İlişkideki misyonu bireyi ilişkiye ait hissettirmektir.

Saygı

Sevgiliye saygı duymak onun bireyselliğini kutsamaktır. Misyonu sevgiliye birey olmayı hissettirmesidir.

İdeal cinsellik

İdeal bir cinsel hayat için gerekli olan 3 koşul vardır. Doğru bir partner, doğru bir uyaran ve uygun bir ortam. Bu üç koşul sağlanamazsa ya da sağlandığı halde cinsel yaşamda sorunlar varsa profesyonel yardım almak faydalı olabilir. İdeal cinselliğin misyonu kadınlık ve erkeklik rollerini ayrıştırmasıdır.

Para

İlişkinin temel gereksinimlerini karşılayacak kadar bir paranın olmaması sorunların çıkmasına neden olabilir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR