İlişkiler Hakkında Yaşınız İlerledikçe ‘Keşke Yirmili Yaşlarda Bilseydim’ Dediğiniz 10 Tavsiye


Muhtemelen hepimiz bir büyüğümüzden duymuşuszdur: “Ben senin yaşında olsaydım öyle yapmazdım. Şimdiki aklım olsa o zaman öyle yapardım.” Bu klişe cümleler çoğu zaman canımızı sıksa da biz yine de size yardımcı olacağını düşündüğümüz birkaç tavsiyede bulunmak istedik. İlerleyen yaşlarda “Keşke 20’li yaşlarda bilseydim.” dememeniz için bu haberimizi dikkatle okuyun.

1) Sevgiliniz olmak zorunda değil!

Mutlu olmak için iki kişiye gerek yok. Arkadaşlarınız, aileniz var. Tamam, bunların yetmediği yerler de oluyor ama ya sevgiliniz olunca her gününüz işkence gibi geçseydi? 

2) Her insan tek ve her ilişki eşsizdir

Yani siz de teksiniz! Kendinizi küçümsemeyin, kendinize değer verin. Siz kendinize değer verin ki insanlar da size değer vermesi gerektiğini bilsinler. Ayrıca karşınızdaki kişiye de değer verin ve diğer ilişkilerle karşılaştırma yapmayın. Unutmayın partneriniz de eşsiz biri!

3) Sürekli nasıl bir çift olduğunuzu düşünerek zihninizi yormayın

Bir şeyleri sürekli düşünürken kendi kendinize kafanızda senaryolar kurar hem kendinizi hem de partnerinizi huzursuz edersiniz. Bazı şeyleri akışına bırakın.

4) Empati yeteneğinizi geliştirin

Hayatınızdaki insanla aynı düşünmek zorunda değilsiniz. O da aynı şekilde sizinle aynı tarz düşünmek zorunda değil. Herhangi bir konuda fikrini belirtirken onu yargılamadan önce empati kurarak onu anlamaya çalışın.

5) Karşınızdaki kişiden değişmesini beklemeyin

Eğer gözünüze batan çok fazla sorun varsa belki de bu insan sizin için doğru kişi değildir. 

6) Yalnız olmayı öğrenin

Yalnız kalmayı, tek başınıza da vakit geçirmeyi ve bundan tat almayı öğrenin. Sürekli sevgilinizle olmak zorunda değilsiniz. Özlemeye vaktiniz olsun.

7) Hiç kimsenin canınızı yakmasına izin vermeyin

Hani dedik ya siz değerlisiniz, teksiniz ve eşsiz birisiniz. Hem hayat kısa. Üzülmek için vakit harcamayın ve insanların sizi üzmesine, kırmasına izin vermeyin. 

8) Başkaları için kendiniz olmaktan vazgeçmeyin

Sizi psikolojik olarak en çok yoran konulardan biri bu olur. Kendinizden ne kadar fazla ödün verirseniz o kadar çok yorulursunuz ve mutsuz olursunuz. Siz nasıl karşıdaki insanı olduğu gibi kabul ediyorsanız o da aynı anlayışı göstermeli.

9) Fikir alış-verişi yapmayı öğrenin

Sessizlik her zaman iyi bir tercih olmaz. Aklınızdakileri partnerinizle paylaşın ki neler olduğunu o da anlasın. Anlamasını beklerseniz belki de uzun bir süre anlamaz, bu da zaman kaybına neden olur.

10) Bütün ilişkiler sonsuza kadar sürmek zorunda değil

Sevdiğimiz insanla bir ömür yaşamayı istesek de bazen hayal ettiğimiz gibi yürümez ilişkiler ve bir yerde bırakmak zorunda kalırız. Ama bu dünyanın sonu değil. Her ilişki sonsuza kadar sürmez ve en ilk maddemize dönelim: Sevgiliniz olmak zorunda değil!

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı