İlişkilere Dair İnanılmaması Gereken 15 Efsane


Çiftler ilişki hakkındaki efsaneleri fazla ciddiye alırken, gerçekler arka planda kalıyor. Bunu neden diyoruz? Çünkü çiftlerin mutsuz olarak gösterildiği çok sayıda istatistikle karşılaştık. Bu istatistiklere göre evli çiftler yılda ortalama 68,5 kere seks yapıyor ki bu da neredeyse haftada bir kere demek. Ayrıca, her 10 çiften 6’sı ilişkilerinde mutsuz olduklarını kabul ediyor.

Burada sağlıklı ilişkileri yeyip bitiren birçok efsaneyi sona erdirmeyi hedefliyoruz. Doğrusunu bilmek herkesin hakkı!

1. İyi çiftlerin benzer cinsel tercihleri olur

Yani eğer bir çift seks konusunda aynı fikirde değilse bu onların kötü bir çift olduğu anlamına mı gelir? Bunu bir efsane olarak rafa kaldırıyoruz.

Her bireyin kendine özgü, kişiden kişiye değişebilen bazı ihtiyaçları vardır. “Seks” herkese göre farklı anlamlar ifade edebilir. Doğal olarak insanların farklı tercihleri olur ve iyi çiftler bunu fark edip birbirlerini tamamlar.

2. Sarılmaların ve jestlerin zamanla azalması çok normaldir.

Birçok insan romantik jestlerin zamanla azaldığını söyler. Peki, bu sevgilinize karşı ilginizi kaybettiğiniz anlamına gelmez mi? Onu gördüğünüzde midenizde kelebekler uçuşmaması ya da size dokunduğunda heyecanlanmamanız? Eğer fazla ileri gittiğimizi düşünüyorsanız, asıl konuya gelelim.

Bazen çiftlerin birbirlerinden çok fazla beklentisi olur, toplum içinde sevgi gösterisi gibi. Ancak, sevgide yetersizlik kesinlikle iyi bir işaret değil. İlişkinizin havadan sudan muhabbetlerle(genellikle telefonda mesajlaşırken) ya da sıkıcı öğle yemekleriyle bitmesine izin vermeyin. Birbirinize vakit ayırın ve her gün sevdiğinizi ve sevildiğinizi hissedin.

3. Erkekler sekse daha düşkündür.

Böyle olması şart değil. Cinsel istek kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve bazı çiftlerde kadınlar daha yüksek libidoya sahip olabilir. Doktor Edward O. Laumann’ın da dediği gibi “ Kadınlarda cinsel arzular çevreye ve şartlara son derece duyarlıdır”. Yani eğer kız arkadaşınız kontrolü ele alıyorsa bunu erkekliğinize hakaret olarak algılamayın.

4. Zıt kutuplar birbirini çeker.

Benzer yeme alışkanlıklarınız varsa dışarda yemek yemekten daha çok keyif alacaksınız. Aynı şekilde, macera, sevgi ve samimiyet sizin için aynı anlama geliyorsa, işler daha da kolaylaşabilir. Durum böyleyken “zıt kutupların çekiciliği” bir şey ifade ediyor mu?

Her şeyi kitaba göre yapamayız. Hayatta aşk ve samimiyet gibi birkaç şey ancak yaşayarak tecrübe edilir. Belki müzik veya renkler konusunda farklı görüşleriniz olabilir ancak eşinizle paylaştığınız bir değer sistemiyle harikalar yaratabilirsiniz. Kendinize yakın düşünce tarzı olan biriyle yaşlanmak çok daha kolay!

5. Mutlu çiftler her gün seks yapar.

Seks mutlu bir ilişki için zorunluluk mu? Buna katılmıyoruz. Durumdan duruma değişir ve her gün seks yapmak size mutlu çift unvanını vermez. Seks bir görev değil, deneyimdir. Sadece eğer istersen sahip olursun.

Michigan da bir klinikte psikolog olan ve 5 Adımda Evliliğinizi İyiden Muhteşeme Götürme’nin yazarı Doktor Terri Orbuch’a göre “Hayal kırıklığı ilişkileri yiyip bitiren bir numaralı şey ve doğrudan doğruya bir hurafe.”

6. Bir ilişkide gizli saklı olmaz.

old couple ile ilgili görsel sonucu

Sevgilinizle her şeyi konuşmanız gerektiğini ve içinizi dışınızı bilmesi gerektiğini söyleyenler olabilir. Ancak bazen hayatta öyle anlar vardır ki eteğindeki taşları dökmemek daha iyidir. Arkadaşlarınızla gittiğiniz bir partide oğlanın birinin size vurulması eğer masum bir şekilde sona erdiyse erkek arkadaşınızın bunu bilmesine gerek yok ya da aynı şekilde kız arkadaşınızın en sevdiği elbiseyi beğenmediğinizi ona söylemenize gerek yok. Bunlar kendinize saklayabileceğiniz küçük sırlar ve kesinlikle zararsızlar.

7. Mutlu çiftler kaşık pozisyonunda uyur.

sleep ile ilgili görsel sonucu

Kaşık pozisyonu eşlerden birinin diğerine korumacı bir şekilde sarıldığı(genellikle erkek kadına) klasik bir uyuma şeklidir. Bir yazar ve vücut dili uzmanı Patti Wood’a göre “ Bu seksüel açıdan savunulması zor ancak, “Sana güveniyorum” şeklinde yorumlanabilecek bir pozisyon”. Yani birçok insan birbirini seven kişilerin sadece bu şekilde uyuyabileceğine inanmaya meyilli.

Her nasılsa bu sadece çiftlerin %18’i için geçerli. Geri kalanlar tamamıyla farklı pozisyonları tercih ediyor ve bunda hiçbir yanlış yok. Nasıl isterseniz öyle uyuyun!

8. Sinirliyken eşinizle yatağa girmeyin.

Bütün kavgaları yatağa girmeden önce bitirmek zorunda değilsiniz, birbirinize biraz zaman tanıyın. Sadece bir gecelik rahat uyku için tartışmayı kötü bir kavgaya dönüştürmeyin. Her zaman çareler vardır ancak iş işten geçtikten sonra bir tane bile bulamayabilirsiniz.

Eğer yatağa gitmeden önce sevgilinizle tartışırsanız, ilk olarak tartışmanın şiddetini ve sevgilinizin öfkesini tartmaya çalışın. Daha sonra tartışmayı hemen orada çözmek ya da sabahı beklemek arasında seçiminizi yapmak daha iyi olacaktır.

9. Fiziksel çekicilik her ilişki için olmazsa olmazdır.

Gözler kalbin aynasıdır lafı doğru olabilir ancak hoş bir sohbet her zaman selfieden çekilmekten daha değerlidir. Hepimiz birinin fiziğini beğenip ona hayranlık duyabiliriz ancak bir ilişkinin kalıcı olmasını sağlayan kafa uyumudur.

10. İyi bir ilişkide anlaşmazlıklar olmaz.

Pembe dizi ve sahtelik kokuyor. Hatta bir anlaşmazlıktan daha kötüsü sorunları hiç tartışmamak üzerine konuşmamaktır. Sorunları sevgilinizle masaya yatırıp tartışmanız gerekir.

Zor bir tartışmaya ya da karmaşık bir sohbete göğüs germek duygularınızı bastırmanızdan çok daha iyidir. Mutlu bir birliktelik için eşlerin birbirlerine karşı dürüst olması her zaman önerilir.

11. Sevgilinizle aynı mahremiyet anlayışına sahip olmanız gerekir.

Tekrar söylüyoruz, olmasa da olur. Sevgilinize fikirlerini söyleme özgürlüğü tanıyın ve sizinle aynı fikirde olmasını beklemeyin. Onun sizden farklı bir mahremiyet anlayışı olabilir. Böyle durumlarda samimi bir şekilde tercihlerinizi konuşabilirsiniz.

12. Başka birini çekici bulmak ilişkinizi bitirebilir.

fight couple ile ilgili görsel sonucu

İnsanın başka bir insanı çekici bulması gayet insanı bir durum ve hali hazırda ilişkinizin olup olmaması o kadar da önemli değil. Önemli olan bu hisle nasıl başa çıktığınız. Çok basit bir şekilde sadece geçip gitmesine izin vermeniz yeterli olacaktır.

Ancak buna aldatma demek pek doğru olmaz. Hisler doğaları gereği bir anda gelir, asıl önemli olan akılla yapılan seçimlerdir.

13. İlişkiniz sizi her zaman mutlu etmeli.

En mutlu çiftler bile insanın doğası gereği ruh hallerinde değişiklikler yaşar. Sonuçta aşkın dışında da bir hayat var. Dolayısıyla hepimiz gerek özel hayatımızda gerek kariyerimizde inişler ve çıkışlar yaşıyoruz.

Böyle durumlarda daha iyi hissetmek için eşinizle dertleşebilirsiniz, tabi bu kötü hissedemezsiniz demek değil. Bazı zamanlarda üzgün hissetmeniz son derece doğal, bunun nedeni mutsuz bir ilişkiniz olması değil, ruhsal bir geçiş döneminde olmanız.

14. Çiftler günde/haftada/ayda X kere seks yapmalıdır

Çiflerden çiftlere farklılık gösterdiği için kimse kaç kere seks yapacağınız konusunda kesin bir yargıda bulunamaz. Eşler arasında bile seks sayısı kurallarla veya programlı bir şekilde yapılmamalı. Seks kişiden kişiye farklı şekilde işler. Eğer seks yapmanın belli bir sayısı olsaydı, seks hastası bir insanı bile normal sayabilirdik.
Asıl düşünmeniz gereken kaç kez seks yaptığınız değil, yaptığınız seksten ne kadar haz aldığınızdır.

15. Bebek her şeyi çözer.

Bebek sahibi olmak gerçekten muhteşem bir duygu ancak bunun ilişkinizi daha ileriye götüreceğini düşünmeyin. Aslına bakarsanız bebek sahibi olmak sizin ve eşinizin üstünde büyük bir baskı oluşturacak. Bebeğe ayırılan her dakikada eşler aralarında bir boşluk oluştuğunu hissedecek. Buna ek olarak, seksüel aktivitelerde büyük bir azalma olması da söz konusu.

Özetle, bebek yapmadan önce hazır olun, eşinizle konuşmayı ihmal etmeyin ve her türlü duruma karşı önlemlerinizi alın. Her şeyden önemlisi aile kurmadan önce sağlıklı bir ilişkiniz olduğundan emin olun.

Atladığımız bir şey var mı? Bahsettiğimiz “efsanelerden” hangilerinde aydınlanma yaşadığınızı bize bildirin!Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR