İlişkinizde asla söylememeniz gereken 8 şey!


İlişkinizde yaptığınız bazı hatalar ilişkinin bitmesine neden olabiliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri de iletişimde meydana gelen kusurlar oluyor. Kimseye söylememeniz gereken şeyleri kavga esnasında sevgilinize söylediğinizde ilişkinizin yıkım emrini vermiş oluyorsunuz. İlişkinizde asla kullanmamanız gereken 8 şeyi sizin için hazırladık!

Genellemede bulunmak

“Zaten sen her zaman …” ile devam eden cümleler sevgilinin aniden karşı savunmaya geçmesine neden olur. Böyle genellemeler yapmak yerine sorunları sevgilinizle karşılıklı tartışarak anlaşma yoluna gitmelisiniz.

Şimdiki ilişkinizi önceki ilişkinizle karşılaştırmak

Bunu olumlu ya da olumsuz da olsa asla yapmayın. Olumlu bir şekilde karşılaştırsanız bile bu durum zaman geçtikçe olumsuz yorumlara kapı açabilir. Şu an sahip olduğunuz ilişkiyi benzersiz ve tek olarak ele alın.

Sevgilinizi onun ailesiyle ya da kendi ailenizle karşılaştırmak

Sadece onu ailesiyle karşılaştırmak değil, onun ailesiyle kendi ailenizi karşılaştırmak da yanlış anlaşılmalara neden olur ve ilişkinize zarar verebilir. İlerleyen zamanlarda sevgilinizin sizin ailenizi eleştirdiğini ya da karşılaştırma yaptığını gördüğünüz zaman bunu başlatan siz olduğunuz için karşı çıkamayabilirsiniz.

Onun karakterine yönelik saldırıda bulunmak

“Sen önceden çok anlayışlıydın ama artık değilsin” demek yerine “Anlayışlı halini çok seviyorum ancak bu aralar biraz meşgul görünüyorsun” diyerek onun hakkında kesin hükümler vermeden sorununuzu dile getirmiş olursunuz.

Bir konuda tartışırken sevgilinin dil bilgisi hatasını düzeltmek

Konuyla alakasız yerden sivrilip otorite kurmaya çalıştığınızı gösterir. Eşitliği farklı yönlerden bozarak “Bak zaten bunu bile beceremiyorsun, haklı olman mümkün değil” algısı yaratır.

Lakap takmak

İyi niyetli hatta hoş görünüyor olsa da sevgiliniz bundan hoşlanmayabilir. Arkadaşlarının yanında lakapla çağırmanız ilerde onunla alay edilmesine neden olabilir. Ve unutmayın, kötü bir lakap geri alınamaz.

Sahip olduğun tek şey bu mu?

Ona meydan okumak, sahip olduklarıyla alay etmek ilişkinizi bitirmek için harika bir yöntem olabilir. Ancak eğer ilişkinize devam etmek istiyorsanız bunu sakın yapmayın. Sinirli ya da incinmiş olsanız da ortamı terk edip sakinleşmeye bakın. Öfkeyle ağzınızdan çıkacakları asla geri alamazsınız.

Konuşmamız lazım

Eğer konuşmanız gerekiyorsa “Konuşabilir miyim?” demek daha doğru olacaktır. Bu bir davet olmalı, savaş ilanı değil.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR