İlişkinizi Ayakta Tutmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 9 Şey

Fotoğraf Galerisi.


Sevdiklerimizi kaybetmek istemeyiz. 20 yılı aşkın bir süredir çiftlere yardım eden bir aile psikoloğu olan Guy Winch, ilişkilerdeki mutluluğun ve memnuniyetin üç temel faktöre bağlı olduğunu düşünmektedir. Bu faktörler içgüdüsel değildir; öğrenme ve hazırlık gerektirir. Becerilerinizi geliştirmek pratik gerektirir. Winch’in meslektaşları, çiftlerin uzun yıllar ilişkilerini sürdürmelerine yardımcı olan diğer alışkanlıklar da bahsediyorlar.

1.Empati yapın.

Empati, kendinizi bir başkasının yerine koyup onlara geri bildirim verme yeteneğidir: onları destekleyin ve rahatlatın, mutlu veya mutsuz; her durumda birlikte olun. Biriyle birkaç yıl yaşadıktan sonra, birbirinizi çok iyi tanıdığınızı düşünebilirsiniz. Ancak, bu ilişkide birbiriniz için empati geliştirme yolunda bir engel olabilir. Bu hatayı önlemek için, empatiyi pratiğe dökün. Kendinizi başka birinin yerine koymaya çalışın. Gözlerinizi kapatın ve kişinin karakterini ve koşullarını dikkate alarak, nasıl hissediyor olabildiklerini hayal etmeye çalışın. Problem hakkındaki düşüncelerinizi unutun, diğer kişinin duygularını anlamaya çalışın. Bu, mutlu ve sağlıklı bir ilişki için çok önemli olan empati göstermenize yardımcı olacaktır.

2.Duygusal olarak birbirinizi anlamaya çalışın.

Bu durum empatiyle bağlantılı. Yani, karşınızdaki kişinin bir sorunu olduğunda onun yerine kendinizi koymanın yanı sıra, ikiniz arasında bir tartışma yaşanırken de aynısını yapabilmek çok önemlidir. Tabii ki, bir tartışma sırasında, çok az insan : “Bu şekilde hissetme hakkına sahipsin ve bunu anlıyorum.” der. Bu, işleri daha da kötüleştirecek gibi görünebilir ama aslında öyle olmaz! Bu sözlerin mucizevi bir etkisi olabilir. Partneriniz, hislerini anladığınızı anlar ve üzülseniz bile, nasıl hissettiklerini kabul edersiniz. Bu kavrayış, olumsuz duyguları ortadan kaldırmanızı ve rahatlamanızı sağlar.

3.Dikkatli ve nazik olun.

Bazılarımız küçük ayrıntıların ve nazik olmanın önemini küçümseyebiliriz. Zaman zaman ilişkilerde problemler çorap söküğü gibi ilerler; bir taraf üzgün olduğunu söyler, diğeri de aynısını yapınca, bu durum büyük bir tartışma halini alabilir. Bu durumda, bir buket çiçek, en sevilen çikolata, lezzetli bir akşam yemeği veya bir sarılma bu sorunu ortadan kaldırmanızda yardımcı olabilir.

4.Partnerlik bilinciniz olsun.

Bazı çiftler birlikte yaşamaya o kadar alışırlar ki, birbirlerine oda arkadaşı gibi davranmaya başlarlar. Ve zamanla bireyselleşme başlar. Bu durumda, bazı insanlar genellikle bir karar verdiklerinde ortaklarının görüşlerini görmezden gelirler. Bu yaklaşım büyük olasılıkla sık sık tartışmalara ve hatta ayrılmaya yol açacaktır. Bundan kaçınmak için, partnerinizin fikrini dikkate alıp önemli kararlar vermelisiniz. Çünkü bu kararlar sizin ve eşinizin hayatını ve birlikteliğinizi etkileyecektir.

5.Kafanızda asılsız yargılar oluşturmayın.

Partneriniz size iyi veya kötü bir şey söylediğinde satır aralarını okumaya çalışmayın. Bu şekilde var olmayan bir çatışma yaratıyorsunuz. Ya da sadece kafanızda var olan bir çatışma.. Hiçbir durumda spekülasyon yapmayın, partnerinize kastettikleri şeyi doğrudan sorun.

6.Minnettar olun.

Eşinize, her fırsatta ne kadar minnettar olduğunuzu söyleyin. Buna inanmayabilirsiniz ama bu sözler büyülüdür. Ve muhtemelen “teşekkür ederim” sözlerini sadece büyük bir şey için değil, normal şeyler için bile duyarsınız.

7.Partnerinizin yaptıklarını hafife almayın.

Tüm ilişkilerin sınırları ve sorumlulukları vardır. Bazı durumları hafife almamalısınız. Her iki kişi de bir ilişkiden memnun olduklarından emin olmak için üzerinde çalışmalı, birbirleriyle konuşmayı, problemleri çözmeyi öğrenmeli ve uzlaşmaya varmalıdırlar. Eşinizin sözlerini ve eylemlerini hafife almayın. Emin olun, o da size aynı şekilde davranacaktır.

8. Mutlu olmaya çalışın.

Birçok insan, sevdikleri kişinin, kendilerine karşı duydukları duygudan sorumlu olduklarını düşünür. Bu kısmen doğrudur. Mutluluğunuzun temeli başkası değil, sizsiniz. Eğer ilişkiden önceki hayatınızdan memnun değildiyseniz, o zaman ilişkiniz, durumu sadece geçici olarak düzeltebilir. Daha sonra geçmiş duygularınız geri dönecektir. Partnerinizin bundan sorumlu olduğunu düşünmeyin. Mutluluğunuzun mimarı sizsiniz. Sadece bunu hatırlayın.

9.Asla dedikodu yapmayın.

Partnerinizin arkasından asla kötü bir şey söylemeyin. Bunu büyük olasılıkla öğrenecek olmasının yanı sıra üzülecektir de. Sorun şu ki er ya da geç muhtemelen problemi çözeceksiniz, ama dedikodusunu yaptığınız arkadaşlarınız söylediğiniz kötü kelimeleri hatırlayacaklar. Eşinizle olan ilişkinizdeki sorunları tartışın, ancak bir tartışma sırasında biribirinize kusurlarınızdan bahsetmeyin. Bu eleştirileri sakin olduğunuzda yapın. Bu durumda, birlikte uzun süre mutlu olma şansınız daha yüksektir.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı