İlk Kez e-ALES Yapılacak!


Bildiğinüz üzere ALES senede yalnızca iki kez yapılıyordu. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in açıklamasına göre yılda iki kez yapılan ALES’e ek olarak e-ALES yapılacak. e-ALES 1 Temmuz ve 30 Eylül tarihlerinde yapılacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yılda iki kez yapılan ALES’e ek olarak yılda iki kez de e-ALES yapılacağını ve sınavın tarihlerinin 1 Temmuz ve 30 Eylül olduğunu açıkladı.

ÖSYM, 2018’den itibaren e-sınav kapasitesini arttırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Özer, ÖSYM olarak daha önce de 2018 yılında yapılacak ALES sınavlarında “1000 altı kota” uygulamasının kaldırıldığını ve ALES sınavlarını 81 ilde yapma kararı aldığını açıkladıklarını dile getirdi.

Bununla birlikte 1000 altı kota uygulaması ÖSYM tarafından kaldırılarak ALES sınavları 81 şehirde de yapma kararı alındı. Bu yeni uygulamayla birlikte yılda iki kez de e-ALES yapılacak.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)

Üniversite mezunları için oldukça önem arz eden ALES sınavı; lisansüstü ve doktora programlarına girmek, öğretim görevlisi olmak ve yurt dışında yüksek lisans eğitim için kullanılan bir sistem.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi başkanı e-ALES sınavının 1 Temmuz ve 30 Eylül’de yapılacağını ifade etti.

Bu arada ALES sınavında bu yıldan itibaren İngilizceye ek olarak Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça dilleri de eklenerek bu dillerde de sınav yapılmakta.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR