İlk Yapay Zeka Haber Sunucusu Ekranlarda


Çin üzerinde devlet televizyonu olma görevini sürdüren Xinhua, dijital görüntüler ve sesler kullanarak haberleri okuyan bir yapay zeka sunucusu oluşturdu. Zira bu sistem, pek çok şey için bir işaret oluşturabilir.

Görüntü olarak oldukça gerçek görünen bu sunucular,  aslında gerçek sunucuların görüntülerini dijital olarak ön plana çıkarıyor. Yapay zekalı sunucular sisteme gelen sesler ile metinleri okuyabiliyor ve haberci olarak insanlara sunabiliyor.

South China Morning Post, Pekin merkezli arama motoru şirketi Sogou’nun iş birliği ile Xinhua tarafından oluşturulan yapay zekalı sunucuların İngilizce ve Çince haber sunabildiğini söylüyor. Sunucular Çarşamba günü ilk kez Çin’de düzenlenen Dünya İnternet Konferansı’nda görücüye çıktı. Yapay zeka olarak bu tarz bir çalışmayı gerçekten büyüten Çin, kendi geleceğine yatırım yapmaya bütün çalışmaları ile devam ediyor.

“Maliyet azalıyor etkinlik artıyor”

Xinhua Haber Ajansı, yapay zekalı sunucuların 24 saat boyunca web sitesi ve farklı sosyal medya platformları üzerinden çalışabildiğini böylece üretim maliyetinin düştüğünü ve etkinliğin arttığını söylüyor. Devlet tarafından yönetilen ajans yapay zekalı sunucuları haber ekibinin bir parçası olarak görüyor. Xinhua yapay zekalı sunucuları geliştirmek için kullanılan teknolojilerden çok bahsetmedi ancak ortaya çıkan son ürün ‘deep fakes’ adı verilen ve ünlülerin sahte videolarını hazırlamak için kullanılan teknolojilere benziyor. Bu teknolojide yapay zeka bir videodan aldığı yüzlerce kareyi tarıyor ve bu videodaki yüzü, kendisine verilen bir baka yüz ile değiştirerek, gerçek gibi görünen yeni ve sahte videolar hazırlıyor. Hatta amatör hacker’lar bu yöntemi, ünlülerin sahte pornografik görüntülerini hazırlamak için kullanıyor.

 

Bakalım yeni dönemlerde bu gelişmeler daha nerelere gidecek ve karşımıza nasıl farklı bir yaklaşım çıkacak? Hep birlikte durumu toparlamak ve ön plana çıkarmak için, çalışmaları sürdürüyoruz ve merakla takip etmeye devam ediyoruz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR