İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü Ve Taban Puanları


İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü

İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümü adından da anlaşılacağı üzere ilköğretim altı, yedi ve sekizinci sınıf öğrencilerine matematik ile ilgili eğitim veren öğretmenler yetiştirmektir. İlkokul öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı öğretim programı çerçevesinde hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların hangi yöntemlerle kazandırılacağına bu bölüm mezunları karar vermektedir.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü tercih etmeyi düşünen öğrencilerde sayısal düşünme yeteneği, matematiğe karşı ilgisi, iletişimi kuvvetli, yani düşüncelerini başkalarına açık ve anlaşılır bir şekilde aktarabilen, disiplinli çalışabilen, özenli, dikkatli, mesleğine ilişkin sorunlara çözüm yolları bulmaya çalışan, sabırlı,  hoşgörülü, öğrencilerin -ki bu çok önemli- duygu ve düşüncelerini idrak edebilen özellikler aranmaktadır.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü hangi fakültede yer alır?

Eğitim Fakültesi çatısı altında yer alan bu bölümün yanı sıra fakültede Ortaöğretim Alanlar Eğitimi, İngiliz Dili Eğitimi, Türkçe Eğitimi gibi bölümler de bulunmaktadır.

2017 İlköğretim Matematik Öğretmenliği Taban Puanları sıralamasına göre İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümleri sıralamasının ilk 5 sırası şu şekilde:

  • Boğaziçi Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği (İngilizce)
  • Orta Doğu Teknik Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği (İngilizce)
  • Hacettepe Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği
  • MEF Üniversitesi  İlköğretim Matematik Öğretmenliği (İngilizce-Tam Burslu)
  • Marmara Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Bu sıralama tahminimizce 2018 İlköğretim Matematik Öğretmenliği Taban Puanları listesinde de büyük ihtimal bu şekilde olacaktır. Geçtiğimiz yılın rakamlarına göre konuşacak olursak; başarı sırasına göre Boğaziçi Üniversitesi 418 taban puanıyla bölümü açarken, bu sayı  240’lara kadar düşebilmekte. Bölümü tercih edecek adaylar için bu çeşitlilik, bir artı olarak görülebilir.

  Almanca Öğretmenliği Bölümü ve İş Alanları

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR