İngilizceyi Öğrenmenizi Kolaylaştıracak Yöntemler


Kendinize İngilizce bir kelime defteri oluşturabilirsiniz. Herkesin elbette dili öğrenmedeki yöntemleri farklılık gösterebilir ama ne olursa olsun kelimeleri öğrenmek ortak bir amaçtır. Ve bu kelimeleri de derinlikli bir şekilde öğrenmemizde fayda var. Kelimenin anlamını bilmek değil sadece, aynı zamanda dildeki varlığını da kavrayabilmek, kökünü bilmek ve türediği sözcükleri araştırmak, bu kelimeleri daha kalıcı öğrenmemizi sağlar.

İstikrarlı Olun

Her gün kitaptan birkaç sayfa, makale, haber siteleri, yazılar vs. aklınıza ne geliyorsa İngilizce kaynaklardan okuyun. Bu bilmediğiniz kelimeleri görmenizi ve öğrenmenizi sağlar. Kelimeleri tekrar gördüğünüzde hatırlayacak ve kalıcı bir öğrenme sağlayacaksınız. Ayrıca şuna da değinmek istiyorum; dil bir görev değildir, görev olduğu için dil öğrenilmez. Dil tıpkı bir varlık gibidir, değişir, gelişir, yaşam formu gibidir ve bu nedenle sürekli canlı tutulması gerekmektedir.

Her gün dinleme yaparak dinleme (listening) becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Birçok kaynak mevcut, internet çağında yaşamamızı pozitif anlamda kullanmamız gerekiyor. Birçok diziyi altyazılı ya da altyazısız izleme imkanına sahibiz ya da TED konferanslarını, videolarını, vs.

Zaman buldukça yazı yazmaya özen gösterin. Evet, bu birçok kişi için en zahmetli kısım dil öğrenmekte ama emin olun çok faydası var. Bu dili aktif bir şekilde kullanmamızı sağlar ve haliyle unutmamızı engeller. Quora tarzı sitelerde bulunabilir, hem yazma hem de okuma becerilerinizi geliştirebilir ve yeni kelimeler öğreneiblirsiniz.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR