İnsan Bedeni Hakkında Okuyunca Şoka Uğrayacağınız Doğru Bildiğiniz 11 Yanlış

Fotoğraf Galerisi.


Öğrenilen her bilgi sağlıklı bilgi değildir! Brightside’ın derlediği, ”Bilgi kirliliği” tanımının çıkmasına sebep olan, hiç sorgulamadan doğruluğuna kesin olarak inandığımız bu doğru bilinen yanlışları sizler için düzenledik.

1. Vitamin almak sağlıklı kalmamızı sağlar.

''Sadece bir tablet ile sağlığınızı koruyun!'' şeklinde sloganları çok duymuşsunuzdur. Aslında durum öyle değil! Vitaminler sadece vücudumuzun süreçlerini düzenler. Fazla kullanmak vücudumuza yarardan çok zarar verir. Sonuç olarak vitamin kullanırken dikkatli olmalıyız!

2. Oksijeni alınmış kanın rengi mavidir.

Damarlar aracılığı ile kalbe pompalanan oksijenden yoksun kan kesinlikle mavi değil, koyu kırmızıdır. Okul kitaplarında oksijenli kan ile oksijensiz kan arasındaki farkı göstermek için oksijensiz kan mavi renk ile gösterilir. Vücudunuza baktığınız damarlarınızı mavi gibi görebilirsiniz. Bu ışığın yansıması ve kırılması ile alakalı optik bir olaydır.

3. Kahverengi şeker, beyaz şekere göre daha sağlıklıdır.

Aslında beyaz şeker ile kahverengi şeker arasında hiç bir fark yoktur. Sadece kahverengi şeker rengini yapımında kullanılan pekmezden alır. Kahverengi şeker içerdiği su miktarından dolayı beyaz şeker göre daha az tatlı olduğundan daha sağlıklı olduğu şeklinde yanlış bilgiler doğurmuştur.

4. Alkol beyin hücrelerini öldürür.

Alkol büyük miktarda vücudun metabolik süreçlerini etkiler ve oksijen eksikliğine sebep olabilir. Bu durum beyin hücreleri arasındaki bağlantılara zarar verebilir fakat hücrelerin kendisine bırakın öldürmeyi, hiç bir zararı yoktur.

5. Şeker, çocukları hiperaktif yapar.

Şekerin çocukları hiperaktif yaptığı efsaneden başka bir şey değildir. Şeker kalori demektir. Kalori ise, ''atmosfer basıncında 1 gram suyun sıcaklığını 1 santigrad derece arttırmak için gereken enerjidir.'' Yani burada bahsedilen enerji ile çocuğun fazla enerjik olması arasında hiç bir bağıntı yoktur. Fazla şeker yemek ancak dişlere zarar verebilir.

6. Sinir hücreleri yeniden oluşmaz.

Sinir hücrelerinin yeniden oluşamayacağı gerçek bir durum değildir. Sinir hücreleri ölebilir. Bu sabit ve gayet doğal bir süreçtir. Yenileri beynin farklı bölgelerinde belirir. Bir insan stresli hissettiğinde, kimyasal maddeler bu hücrelerin işlevini yerine getirmesini ve birbirleri ile etkileşimde olmasını sağlar.

7. Beynin sol tarafı yaratıcılığın, sağ tarafı ise mantığın kaynağıdır.

Beynin sol hemisferinin bazı fonksiyonlardan sorumlu olduğu, geri kalanında sağ hemisferin sorumlu olduğu bir gerçektir. Fakat bilim adamları daha bu fonksiyonların sınıflandırılması kesin olarak bulamamıştır. Yaratıcılığımızın kolektif kaynağının bir kısmının beynin sol hemisferinde bir kısmının ise sağ hemisferinde olduğu şuana kadar bulunan gerçeklerden. Bilim bu konuda daha kesin sonuçlara henüz ulaşamadı.

8. Bir insanın geceleri sekiz saatlik uykuya ihtiyacı vardır.

Herkes bir insanın sekiz saatlik uykuya ihtiyacı olduğunu bilir. Fakat bu bir ortalama değer gibi bir şeydir. İhtiyaç olan uyku saati kişiden kişiye değişir. Uyku saatinin fazlalığı ya da eksikliği insan sağlığını olumsuz etkiler. Bazı kişiler dokuz saat bile uyusa uyandığında kendini yorgun hissedebilirken bazıları altı saat uyusa dahi dinç uyanır. Sonuç olarak her insan tam olarak kendi ihtiyacı olduğu kadar uyumalıdır.

9. Antibiyotikler virüsleri öldürür.

Antibiyotikler, sadece bakterileri öldürür. Grip, antibiyotiklerden etkilenmeyen virüsleri doğurur. Grip olduğumuzda antibiyotik kullanmak, baş ağrısı için yara bandı kullanmak gibi bir şeydir. Bu iş böyle yürümez!

10. Çikolata yemek vücudumuzda siyah noktaların çıkmasına sebep olur.

Bilim adamları yaptıkları bir deneyde, insanlara normalde tükettiklerinden on kat daha fazla çikolata yedirdiler. Sonrasında yaptıkları incelemelerde bu insanlarda çikolata yemeden önceki siyah noktalarının sayısı ile yedikten sonraki siyah noktalarının sayısı arasında hiç bir farklılık gözlemlenmediği sonucuna vardılar. Garip gelebilir ama doğru.

11. Şeker bağımlılık yapar.

2009 yılında, bir kaç gün boyunca fazla miktarda şeker ile beslenen laboratuvar fareleri üzerindeki gözlemlerin sonucunu yazan bir kitap yayımlandı. Deney sonucunda fareler şeker olmadan yaşayamaz hale geldiler. Ancak deney insanlar üzerinde tekrar denendiğinde aynı etkiyi göstermedi. Tabi ki insanlar sadece şeker yiyerek yaşayamazlar!Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı