İnsan Yüzünün Tarih İçindeki Değişimi!


Tarih boyunca yaşayan insanların yüzleri analiz edildiğinde insanlarının yüzünün kişiden kişiye değişiklik olarak gösterse de genel karakterinin değişmediğini gösteriyor. İnsanlığın yüz karakteristiği geçtiğimiz altı milyon yıllık süreçte oldukça değişti. 

Tarih boyunca insanlar pek çok değişiklik gösterdi. Vücudumuzu saran kıllar, bugün aynaya bakıldığında görünen tüylere dönüştü. İlk homininlerden günümüzün Homo sapiensine kadar, tarih boyunca yaşadığımız her yerde önemli değişiklikler yaşandı. 

York Üniversitesi’nden anatomist Paul O’Higgins, insan yüzünün değişiminde sinirlerin beslenme şekillerinin ve hatta hava şartlarının da önemli bir etkisi olduğu söyleniyor. Değişimler alın bölgesinin ortaya çıkmasıyla birlikle insanların kaşları da zaman içinde evrim gösterdi. Yüz bölgesindeki kılları gittikçe kaybeden insanın daha sonrasında burun yapısı değişti. Bu noktada insanların suratları küçüldü ve inceldi. 

Sonrasında sinirleri gelişen ve yüz ifadelerini kullanmaya başlayan, sözlü iletişimi gelen insanlar bu atılımı yüzlerinin küçülmesiyle gerçekleşti. Söz konusu araştırma Nature Ecology and Evolution adındaki bir dergide yayınlandı. Araştırmacılar bir de insan yüzünün yıllar içerisinde ki değişimini içeren bir video hazırladı. İşte insan yüzünün değişimini gösteren o video. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR