İnsanların İlk Bakışta Sizin Hakkınızdaki Görüşlerini Belirleyecek 10 Görgü Kuralı

Bir çok insan aşağıda sıraladığımız nezaket kurallarının sadece devlet memurları için geçerli olduğunu düşünür. Moira Redmond “ Günümüzde Nezaket” adlı kitabında, biriyle ilk buluşmamızda nasıl otomatik olarak değerlerine odaklandığımızdan bahsetmiş. İnsanların en çok hangi değerlere dikkat ettiğini öğrenmek için aşağıda yazanları okuyun.


Kendinizi rahatsız edici bir durumda bulmaktansa, nezaket kurallarını öğrenmenizi tavsiye ederiz!

 1. 1 İyi bir dinleyici olmalısınız


  Konuşulanı dinleyebilmek, konuşmanın kendisi kadar önemlidir. Siz de hak verirsiniz ki, arkadaşınızın başka bir şeyle ilgilenmek yerine dikkatlice sizi dinlemesi muhteşem bir şeydir. Dikkatinizi telefonunuzla veya başka bir şeyle dağıtmayın. Konuyla ilgilenmeseniz bile konuşulan şeyleri dinlemeye çalışın. Bu taktiği çok yararlı bulabilirsiniz: arkadaşınızı dinleyin, ne konuştuğunu değil. Eğer konudan gerçekten sıkılırsanız, kibarca değiştirmeye çalışın.
 2. 2 Çok iyi tanımadığınız insanlara kendinizi fazla açmayın


  Bazı konular sadece arkadaşlarla konuşulmalıdır. Henüz yeni tanıştığınız insanlar sağlık problemlerinizden, para sıkıntınızdan ya da kişisel hayatınızdaki sorunlardan bahsederseniz, herkesin bunu hoş karşılamadığını görürsünüz. Politik görüşler, din, para ve kişisel hayat ayaküstü muhabbetler için uygun konular değildir hatta yanlış anlaşılma ile sonuçlanabilir. Çok yakın olmadığınız insanlarla hava durumu, spor ya da vizyondaki filmler hakkında konuşmak çok daha iyi olacaktır.
 3. 3 Gerektiği kadar parfüm sıkın


  Bir çok insan çok fazla parfüm sıkmazlarsa diğerlerinin kokularını alamayacağını düşünüp parfüme abanırlar. Görgü kurallarına göre bu yapılmaması gereken bir davranış. Vücudunuzdan bir kol uzunluğu kadar alana “ koku çemberi” adının verdiliği bir konsept var. İnsanlar sadece bu çembere girdiklerinde parfümünüzün kokusunu almalı. Genellikle favori parfümünüzden birkaç damla yeterli olacaktır. Eğer sprey parfüm kullanıyorsanız, biraz havaya sıkın ve sıktığınız yere doğru yürüyün parfüm bütün vücudunuza yayılacaktır.
 4. 4 Halka açık yerde sevgi gösterisine gerek yok


  Aşıklar, güçlü ve samimi duygularını insanların arasında saklamakta zorlanır. Buradaki altın kural diğer insanları rahatsız etmemektir. Tutkulu öpüşmeler, sarılmalar ve özellikle kavgalar yalnız kalana dek ertelenmeli. Bunu yaparak sadece diğerlerine değil, sevgilinize de saygı göstermiş olursunuz.
 5. 5 Çantanızı masanın üstüne koymayın


  Restorana gidecek olursanız, masanın üzerine sadece küçük bir çanta koyabileceğinizi unutmayın. Büyük çantalar yere koyulabilir ya da sandalyenin arkasına asılabilir. Çantanızı kucağınıza veya diğer sandalyelere koymaktan kaçının.
 6. 6 İçeceğinizi höpürdetmeyin


  Yemeğinizi son lokmasına kadar yemeyin ya da içeçeğinizin son yudumuna kadar içmek için çaba harcamayın. İçeçeğinizi höpürdetmek ve ya tabağınızı sıyırmak diğer insanları rahatsız edebilir ve kötü bir izlenim yaratır. Böyle yiyip içen biriyle aynı masada oturmak istemediğinize eminiz!
 7. 7 Karşı cinsle mesafenizi koruyun


  Sokakta tanıdığınız biriyle karşılaştığınızda nasıl davranmalısınız? Yakın arkadaş olsanız bile, kesinlikle üstüne atlayıp yüksek sesle selamlaşmayın, özellikle sevgilisi varsa. Sadece başınızla ve sözlü bir şekilde selamlayın ve onun da sizi selamlamasını bekleyin. Bu aşamadan sonra sizi kız/erkek(arkadaşıyla) tanıştıracaktır. Bu kural kadınlar için de erkekler içinde geçerlidir!
 8. 8 Kibarlık herkes için geçerlidir


  Nezaket kurallarına göre yaş ve mevki farketmeksizin herkese karşı nazik olmalısınız. Garsonu çağırmak istiyorsanız, sadece kafanızı sallayın, gülümseyin ya da elinizi kaldırın. Lüks restoranlarda garsonlar genellikle sizi karşıladıklarında isimlerini söylerler. Yemek boyunca isimlerini hatırlamaya çalışın ve bir şey isterken kullanın. "Eğer zahmet olmazsa “ ve ya “ Afedersiniz Bay/Bayan” da kullanılabilir.
 9. 9 İnsanları engellemeyin


  Yerinize ulaşmaya çalışıyorsanız ve sıranın bir kısmı çoktan oturmuşsa, oturan insanlara arkanızı dönerek geçmeyin. Bu kural konferanslarda, sinemalarda tiyatrolarda ve tiyatro-şekli oturma düzeni olan bütün yerlerde geçerlidir.
 10. 10 Bardağınızı doğru tutun


  Bir kokteyl partisinde uymanız gereken bazı kurallar vardır. Bardağınızı sol elinizle tutarsanız, sağ elinizle insanları karşılayabilir ve el sıkışabilirsiniz. Birkaç kere ısırmak zorunda kalmayacağınız şeyler atıştırın. Ve kadehte şampanya içtiğiniz zaman kadehin üst kısmına yakın tutun, sadece garsonlar kadehin altından tutar.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı