İnstagram Çöktü Mü?


Son dönemin en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan Instagram, bu sabah saatlerinde erişim sorunu ile karşımıza çıktı. İnstagram çöktü!

Olası anlık kopmalar ne kadar büyük bir uygulama olursanız olun, illa ki başınıza geliyor.

 

Gencinden yaşlısına herkes için büyük bir kullanım zamanına sahip olan Instagram, bu sabah saatlerde pek çok kişi tarafından girilemedi. Bu yüzden insanlar da bu durumu kendine karşı bir problem olarak algıladı. Peki ama burada neler oluyor?

İnstagram Hikayelerine Bakanlar Neye Göre Sıralanıyor?

Sosyal medya dünyasının en büyük gizemlerinden birisi Instagram Hikayelerinize bakanların nasıl sıralandığı konusu. Algoritmaların aklınızla dalga geçmeye başladığı bu özelliğin sır perdesini aralıyor, o sırada yer alanların neye göre belirlendiğini açıklıyoruz.

Hemen hemen her gün uygulama profilinden Hikaye paylaşımı yapan biriyseniz, o paylaşımları kimin ve kaç kişinin görüntülediğini de sürekli kontrol edersiniz. Karşınıza çıkan listede yer alan takipçilerinizin, Hikaye görüntüleme sıklıkları ne olursa olsun, listedeki sıralamanın neye göre oluştuğunu merak edersiniz.

Doğruyu söylemek gerekirse bu sıralama, göründüğünden daha karmaşık bir arka plana sahip. Açıkçası listenin üst sırasında yer alanlar, sizi “en çok takip eden, en çok beğenen ya da profilinize en çok giren” gibi tek bir kategoriye bağlı değiller. Instagram Ürün Müdürü Julian Gutman’a göre listenin en tepesinde yer alan kişiler, uygulama içerisindeki bazı aktivitelerinize göre sürekli değişiyorlar.

Gutman’ın The Verge ile yaptığı röportaja göre uygulama algoritması, düzenli olarak kimlerle etkileşim kurduğunuzu analiz ediyor. En çok etkileşim kurduğunuz kişi ya da kişileri, “en çok önemsediğiniz kişi ya da kişiler” olarak tanımlayan yazılımlar söz konusu.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR