Instagram ve görme engelliler için yeni bir özellik


Instagram, iki yeni erişilebilirlik özelliği ile birlikte, uygulamasını görme engelli kişiler için daha kullanılabilir hale getirdi.

Instagram, iki yeni erişilebilirlik özelliği ile birlikte, uygulamasını görme engelli kişiler için daha kullanılabilir hale getirdi. Otomatik alternatif metin ve özelleştirilmiş alternatif metin özellikleri sayesinde kullanıcılar fotoğrafların açıklamalarını dinleyebilecek ve kendi fotoğraflarına açıkalama ekleyebilecek. Instagram’ın yayımladığı blog gönderisinde yeni özelliklerin detayları paylaşıldı ve platformu herkes için ulaşılabilir kılmanın önemine değinildi:

“Bugün iki yeni özellikle, görme engelli kişilerin Instagram’ı kullanmasını daha kolay hale getiriyoruz. Dünya üzerinde 285 milyon insan görme rahatsızlıklarına sahip ve biz bu insanların daha erişilebilir bir Instagram’dan fayda sağlayabileceğini biliyoruz. İlk özelliğimiz otomatik alternatif metin. Bu özellik sayesinde ana ekranda, keşfet sayfasında ve profillerde bulunan fotoğrafların açıklamalarını dinleyebilirsiniz. Bu özellik nesne tanıma teknolojisini kullanarak fotoğraflar için tanımlar oluşturuyor. Bu tanımlar ekran okuyucu uygulamalarınız tarafından okunabilir. Böylece fotoğrafta bulunan nesnelerin bir listesine erişebilirsiniz.

Bir sonraki özelliğimiz ise özel alternatif metin. Böylece Instagram’a yüklediğiniz fotoğraflara daha zengin tanımlar ekleyebilirsiniz. Ekran okuyucu kullanan diğer kullanıcılar da bu tanımlarınızı duyabilir.”

Instagram kullanıcılarının özel alternatif metin oluşturma seçeneğine erişmek için, fotoğraf yükledikleri ekranın alt kısmında yer alan ‘Gelişmiş Ayarlar’ menüsünü kullanmaları gerekiyor. Şirket daha fazla erişilebilirlik özelliğinin de Instagram’a ekleneceğini belirtiyor. Apple da uzun süredir cihazlarının erişilebilirliğini artırmak için çabalıyordu. Bu alanda yapılan en son yenilik, iOS 12 güncellemesi ile gelen Siri Kısayolları oldu. Bu kısayolların erişilebilirliği ciddi anlamda artırma potansiyeli bulunuyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı