iPhone’da Ne Kadar Altın Var?


Elektronik cihazlarda bulunan bataryalar, ömürlerini tamamladıktan sonra herhangi bir işe yaramıyordu. Ancak ortaya çıkanlara göre eskiyen akıllı telefonlarda önemli madenler bulunuyor. Peki bir iPhone’da ne kadar altın var?

Mobil cihazlar batarya ömürlerini tamamladıktan sonra genellikle yeniden kullanılamıyor. Batarya vs diğer sorunlar nedeniyle bir kenara attığımız mobil cihazlarda aslında satın gibi pek çok değerli maden bulunuyor. 

İngiltere de Plymouth Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada bataryaların ve tüm elektronik cihazların geri dönüşümü üzerine yaptıkları bir araştırmada ilginç sonuçlara ulaştı. Yapılan araştırmada iPhone yapı taşlarına ayrıldı. Elde edilen parçalar analiz edildiğinde demir, nikel ve silikondan oluşan ana malzemeler haricinde 900 miligram gümüş, 900 miligram tungsten ve 36 miligram altın tespit edildi. Araştırmacılar bu maddelerin modellere göre değişiklik gösterebileceğini belirtiyor. 

Bir o kadar ilginç olan bu sonuç gösteriyor ki bir akıllı telefonla aynı ağırlıktaki mineralin içerdiği altın miktarı, söz konusu telefondan ortalama 100 kat daha az. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR