İran’da Düşen Türk Uçağının Kaza Ön Raporu Belli Oldu!


11 Mart 2018 tarihinde Başaran Holding sahibi Hüseyin Başaran’ın evlenecek kızı Mina ve arkadaşlarını taşıyan,  Dubai’den dönerken İran’da düşen, TC-TRB tescilli Challenger 604 tipi uçağın kaza ön raporu belli oldu.

İran’da düşerek 11 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan uçağın kaza raporuna göre gösterge hatası ile pilotların yanlış komutlarıyla düştüğü belirlenmiştir. Gerekli izinden sonra uçağın yavaşlamaya başlaması gerekirken, kaptan pilotun uçağın hızlandığını görmesi üzerine pitot tüpünün arızalı olduğu anlaşılıyor. Fakat yardımcı pilotun göstergelerinin doğru çalışması kafalarda karışıklık yaratmıştı.

Uçağın hızını düşürmek isteyen pilotlar, lövyeyi çekmeye başladı.  İran Kaza Kırım ekibinin Fransa’dan gelen Kara kutu analizine göre 51 kez uçağın lövyesi çekilerek tırmanma kumandası verildi. Uçak bir süre sonra normallikten çıkarak kendi ekseni etrafında dönmeye ve yüksekliğini kaybetmeye başladı. Bu durumda yaşanan ciddi panik ses kayıtlarında ortaya çıktı.

Uçakta 20 bin fit yani 6 bin 600 metre yükseklikte yapısal parçalanmaların meydana gelmesinin sebeplerinden biri de uçağın hız limitini aşmasıydı. Uçağın motor parçaları koparak kuyruğunun gövdeden ayrılmasıyla uçağın dağlık alana düştüğü açıklandı. Dağlık alana düşen uçak yandı.

PİTOTÜP ARIZALANDI MI?

Uçağın hız bilgisi, pitotüp sisteminden anlaşılıyordu. Dışarıdaki hava hızı ölçülerek pitotüp denilen sistemdeki sürat göstergesine yansıtılıyor. Pitotüp tıkanırsa,arızalınırsa ya da buzlanırsa sağlıklı hız ölçümleri yapılamaz hale geliyor. Bu gibi durumlarda da verilen yanlış bir karar neticesinde kazalar oluşabiliyor. Uçağın rotasında buzlanma yapan bulutların olmaması akıl karıştırıcı bir diğer unsur oldu. Pitotüpün arızalanmış olma ihtimali gözler önüne serildi. Tüm olasılıkların gerçek sonucu nihai raporda açıklanacak.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR