İskoçya’dan Norveç’e Uzanan Mucizevi Bir Aşk Hikayesi


Bu içeriğimizde anlatacağımız hikaye bir filmden ya da bir romandan alınmadı. 52 yıllık bir aşk hikayesi, İskoçya’dan Norveç‘e uzanan bir mucizenin, gerçek hayatın ta kendisi.

Sene 1965… Vietnam savaşı olanca dehşetiyle devam ediyor, Muhammed Ali’nin yumruklarıyla Sony Linston’u salladığı televizyonlardan izleniyor, The Beatles’in müziği plaklardan yayılıyor.

Aynı yıl Malcolm X suikaste uğruyor, Soğuk Savaş son hızıyla devam ediyor… Sovyet Kozmonot Aleksey Leonov ilk defa uzayda yürüyor.

İstanbul’un nüfusu 1,7 milyon, Türkiye’nin nüfusu ise sadece 31 milyon. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel hükümeti kurma görevini taze bir politikacı olan Adalet Partisi Genel Başkanı Süleyman Demirel’e veriyor. Artık pek hatırlanmasa da Türkiye, Dünya Daktilo Şampiyonası’nda şampiyon oluyor.

Greenock, İskoçya

Tam 52 yıl önce dünyada ve Türkiye’de bunlar yaşanırken İskoçya‘nın batısındaki küçük Greenock kasabasında başlıyor hikayemiz. 13 yaşında yalnızlıktan ve anlaşılamamaktan şikayetçi Jim, bir şişenin içine ”to whoever finds this bottle please reply to Jim” (bu şişeyi her kim bulursa lütfen Jim’e yazsın) diye bir not koyuyor, adresini de ekliyor. Şişeyi denize bırakıyor. Şişeyi birinin bulup bulamayacağını, bulursa cevap yazıp yazmayacağını bile bilmiyor. Jim kendi hayatına devam ediyor. Bu kez şişenin hikayesi başlıyor. Şişe, Atlas Okyanus’unda birçok insanın geleceğini değiştirecek 1 senelik yolculuğuna başlıyor. Gulf Stream (akıntısı) bir mucizeye doğru akıyor. 1 senenin sonunda Norveç’in batısındaki şirin Vigra adasında 6-7 yaşlarında 2 erkek kardeş sahilde oynarken bir şişe buluyorlar. Heyecanla şişeyi açıyorlar ama nafile, okumaya çalışsalar da anlamıyorlar. Koşarak ablalarına götürüyorlar notu. Ablaları 14 yaşında ve okulda İngilizce eğitimi görmekte. Ablalarına zorla bir cevap mektubu yazdırıyorlar…

Norveç’ten İskoçya’ya ulaşan mektup Jim’in eline geçtiğinde çok heyecanlanıyor. Hızlıca cevap veriyor. Bu mektup arkadaşlığı yıllarca devam ediyor. Harfler harfleri, cümleler cümleleri kovaladıkça arkadaşlık da aşka evriliyor. Anny ve Jim birbirlerini hiç görmeden birbirlerine bağlanıyorlar. Bu mektup arkadaşlığı/ aşkı 1972 yılında vücut buluyor. Anny İskoçya’ya gidiyor. Ve bu muhteşem çift ilk kez birbirlerinin yüzünü görüyor. 3 yıl sonra Anny tekrar Jim’in yanına gidiyor.

Jim ve Anny

Onca yıl birbirlerini uzaktan seven bu çift artık ‘yeter’ diyor ve 75 yılının sonunda nişanlanıyorlar, 1 sene sonra da evleniyorlar.

 

Jim ve Anny tam 41 yıldır evli. İskoçya’nın Paisley şehrinde yaşıyorlar. Anny’nin ailesi hala Vigra Adası’nda yaşıyor. Babası 87 yaşında annesi 88 yaşında. Jim’in 89 yaşındaki babası da hala Greenock’ta yaşıyor, annesi ise 4 sene önce ölmüş.

Jim ve Anny (Bugün)

Atlas Okyanusu’nun kıyısında sessiz sedasız bir şekilde huzur içinde, pek de bilinmeyen rastlantısal bir mucizenin sonucu mutlu hayatlarını sürdüren bu güzel insanlarla birkaç sene önce Marmaris’te tanıştım ve dost oldum. Hala görüştüğüm bu güzel insanların hikayesinin herkes tarafından bilinmesini istedim. Kimbilir belki sizin de kapınızı bir gün bir mucize çalabilir.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR