İstanbul İnternete Ne Kadar Ödüyor?


Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, internete ne kadar ödüyor. İşte İstanbul’da ortalama internet gideri ücreti.

Çağımızın olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisi olan internet ülkemizde diğer ülkelere göre daha pahalı bir ücret karşılığında sunuluyor. Öyle ki bazı ülkelerde internet temel haklardan birisi sayılıyor ve hiçbir operatör ile bir anlaşmanız olmasa bile mail atmak, sosyal medyada iletişim kurmak için gerekli olan internet hizmetini tamamen ücretsiz bir şekilde alabiliyorsunuz. 

Ülkemizde ise internet temel bir hak olarak görülmüyor ve internet hizmetinden belli bir ücret alınıyor. Yapılan araştırma sonucunda İstanbul’da yaşayan vatandaşların internet faturaları için ödedikleri ortalama ücreti 73 TL yani 13 Dolar olduğu belirlendi. 

Bu rakam Dubai’de 85 dolara, Güney Afrika’nın başkenti olan Johannesburg’ta ise 54 dolara kadar çıkabiliyor. İnternetin en ucuz olduğu yerler ise 9 dolar ile Varşova ile 7 dolar ile Moskova oldu. Yapılan araştırmada 8 Mbps hız ve 2018 yılı verileri baz alındı. 

Yapılan araştırmada ayrıca 2018 yılında internet başlığında 91 bin 934 haber tespit edilen ise 2019 yılında araştırma yapılana kadar 30 binin üzerinde haber olduğu ortaya çıktı. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR