İstanbul’un en güzel 8 parkı!


Şehrin kalabalığı ve yorucu temposundan uzaklaşmak mı istiyorsunuz? Ya da sabah koşularınızı nerede yapacağınızı mı düşünüyorsunuz? Biz sizin adınıza düşündük ve İstanbul’un en güzel 8 parkını ve bahçesini sıraladık.

1. Polonezköy Tabiat Parkı

Şehrin gürültüsünden uzak, kuş seslerinin ve tabiatın muhteşem uyumu içinde yılın 4 mevsimi yürüyüş yapabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz harika bir doğa parkuru. İçerisinde damak tadınıza göre birçok restoran bulunmakta, ayrıca isterseniz mangal keyfi de yapabilirsiniz. Köyün tarihi fotoğraflarının sergilendiği bir anı evi de mevcut. Haziran ayında Kiraz Festivali gerçekleşen Polonezköy, anı evi haricinde de birçok tarihi dokuyu bünyesinde barındırıyor.

2. Ulus Parkı

İstanbul’un kusursuz manzarasını seyredebileceğiniz en iyi mekanlardan biri; içerisinde aşağıya doğru inen uzun bir merdiven bulunmakta ve yağmur yağdığı zaman burada yürümek çiftler için çok romantik bir ortam oluşturuyor. Özellikle akşamları çok daha güzel bir hale bürünen Ulus Parkı, yemyeşil bir alanın içinde tüm cazibesiyle sizleri bekliyor. Parkın içindeki cafe tarzı mekanlar çok iyi olmasa da yine de içerisinde oturulup çay vb. şeyler içilebilir. İster sevdiklerinizle iyi vakit geçirmek için, ister yalnız kalıp düşünmek, rahatlamak için olsun burada geçirdiğiniz günden keyif alacağınıza emin olabilirsiniz. 

3. Gülhane Parkı

Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün 24 Kasım 1928’de düzenlenen törenle başöğretmen unvanını aldığı ve ilk dersi verip yeni harfleri halka tanıttı yerdir Gülhane Parkı. Bununla birlikte tarihte birçok önemli olayların yaşandığı bu park İstanbul’daki en eski parklar biri olma özelliğini taşıyor. İsminin Gülhane olmasının nedeni ise içerisinde Topkapı Sarayı’nın gül bahçelerini bulundurmasıdır.

4. Miniatürk Park

İstanbul’un en görkemli en kültürel parklarından bir tanesi. Buraya gelerek Türkiye’de bulunan baş yapıtları tek tek görme şansına sahip olmuş olacaksınız. Boğaz köprüsünden geçip Anadolu’nun kültürel yapılarını gezebilirsiniz. Şiddetle tavsiye ettiğimiz yerlerden bir tanesidir burası.

5. Atatürk Arboretumu

Birçok bitki türüne tanıklık edeceğiniz, Orman yolunda yürüyeceğiniz, yapay göletinde nefes alacağınız, sadece istanbul’un değil Türkiye’nin sayılı botanik bahçelerinden bir tanesi. Kendinize mutlaka zaman ayırın ve burayı mutlaka ziyaret edin.

6. Bakırköy Botanik Park

Kemal Kılıçdaroğlu tarafından 2013 yılında açılışı yapılan Bakırköy Botanik Park, 96 bin m2’lik alana inşa edilmiştir. İçinde 11 tematik bahçe, Atatürk temalı heykeller ve çocuklar için oyun alanları bulunan parkın enerji ihtiyacının bir kısmı, içerisinde bulunan 3 adet rüzgar türbininden karşılanıyor. Türkiye’nin en yüksek çocuk oyun kulelerine de sahip olmasıyla manzara seyri çok daha güzel bir hal alıyor. 

7. Japon Bahçesi

Belirli zaman diliminde eşsiz bir güzelliğe bürünse de pek herkesin bilmediği botanik bahçelerden bir tanesi. İstanbul Belediyesinin büyük katkılarıyla bu hale gelmiş bu yer, sizi İstanbul’dan alıp Japonya’nın botanik bahçelerine götürecek.

8. Otağtepe Parkı

Eski adı Otağtepe Parkı olan bu yer şuan ki adı ise: Fatih Korusu Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi olarak geçmekte. Manzarası o kadar güzel ki sahte cennet dedikleri yer bu olsa gerek. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi köprülerini kuş bakışı görebildiğiniz bu yer, eşsiz deniz manzarasıyla birleşince keyfinden geçilmiyor.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı