İstanbul Üniversitesi’nde Protesto Yapıldı!


Üniversitelerin bölünmesi ve yeni üniversiteleri açılmasıyla ilgili tasarı, İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde protesto edildi.

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Hülya Çalışkan, Hasan Ali Yücel Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden ayrılmasının öğretmen yetiştirme ruhuna aykırı olduğunu söyledi.

Farklı fakültelerden gelen 500’den fazla öğrenci, saat 14:30 sıralarında pankartlar açarak ‘Üniversiteme dokunma’, ‘ Fakülteme dokunma’, ‘Tasarı üniversiteden geçmez’ şeklinde sloganlar attı. Yasa tasarısına bir diğer protesto ise öğrencilerin çaldığı bağlama oldu.

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Hülya Çalışkan, Beyazıt Meydanı’nda basın bildirisini okuyarak olaya tepkisini koydu.

Hülya Çalışkan 26 Nisan 2018 tarihinde olağanüstü akademik genel kurul toplantısı olduğunu söyledi Oy birliği ile İstanbul Üniversitesi’nin tüm öğretim üyeleri, öğrenciler ve mezunlarının bir bütün olduğuna karar verdiklerini ve bölünemez olduğunun altını çizdiklerini bildirdi. Köklü bir kurum olan İstanbul Üniversitesi’nin Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nden ayrılmasını tarihsel bir hata olarak gören Çalışkan, kanun tasarısının geri çekilmesi gerektiğini, sadece İstanbul Üniversitesi’nin değil tasarıda bulunan tüm üniversitelerin olduğu gibi kalması gerektiğini belirtti.

Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nin, Türkiye’ye nitelikli öğretmen ihtiyacını karşıladıklarını söyleyen Çalışkan, bu kurumun İstanbul Üniversitesi’nden ayrılmasının kurumdan mezun olan kişilerin geçmişlerinin silinmesi, ve diğer öğrenciler olmak üzere tüm eğitim camiasının kaybı anlamına geldiğini vurguladı.

Hülya Çalışkan üniversitelerinin bölünmesine karşı geldiklerini belirtti. Öğrenciler 3 saat boyunca yaptıkları tasarı protestosu ardından olaysız olarak dağıldı.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR