İstanbul’daki En İyi Vegan – Vejetaryen Restoranlar


Önemli bir beslenme türü, önemli bir sektör haline gelmiş durumda. Vegan – vejateryan beslenme tüm dünyaya yayılmışken Türkiye’de maalesef henüz “Hiç mi yemiyorsun?” seviyesinde. Bildiğiniz üzere vejetaryenlik çeşitli nedenlerle et yemeği reddetmek, veganlık ise hayvanların kullanıldığı, hayvansal her ürünü yada yan ürünü yemeği reddetmek anlamına geliyor. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız elbette vegan ya da vejetaryen olmak hem psikolojik hem de maddi açıdan oldukça zor. Ancak son dönemlerde özellikle lezzetli yemekleriyle dikkat çeken vegan – vejateryen restoranların sayısının artmasıyla işler daha kolay hale geldi diyebiliriz. İşte İstanbul’da yaşayanlar için en iyi vegan – vejateryen restoranlar…

1. Zencefil – Taksim


Vegan – vejetaryen restoran dendiğinde akla ilk gelenlerden biri Taksim’de bulunan Zencefil. Onlar da kendilerini Türkiye’nin ilk ve en iyi vegan – vejetaryen restoranı olarak tanımlıyor zaten. 25 yıldır hizmet veren restoran günlük menüleri, ferah ortamı, sağlıklı ve lezzetli yemekleriyle öne çıkıyor. Her gün yenilenen menülerinin yanı sıra sabit bir menüleri de bulunuyor. Rezeneli Börülce, Çirişli Bulgur Pilavı, Havuç Çorbası, Pırasalı Tart, Firig Pilavı gibi birbirinden farklı lezzetler meraklılarını bekliyor. Lafı daha fazla uzatmadan sizi Zencefil’in Instagram hesabına alalım…

 

2. Bi Nevi Deli – Etiler


26 Ağustos 2014’te kapılarını açan Bi Nevi Deli, Karaköy’de başladığı yolculuğuna Etiler’de devam ediyor. İçeriklerin besin değerlerinin en yüksek seviyede korunduğu, işlenmemiş/mümkün olan en az şekilde işlenmiş (whole foods) ürünler kullanarak oluşturulan mutfaklarının yanı sıra bitkisel bazlı, işlenmemiş ürünler, çiğ (raw) beslenme, glutensiz beslenme, paleo diyeti, vegan ve vejetaryen beslenme seçenekleri sunuyorlar. Kurucuları Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen ise bitkisel bazlı beslenme mutfağını yaymak üzere hayallerini birleştiren kişiler olarak zengin bir mutfak sunmak için çalışıyorlar. Menü ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak için Instagram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

3. Mahatma Cafe – Kadıköy


Anadolu yakasının en bilinen ve en merkezi vegan restoranlarından biri de Mahatma Cafe. Kahvaltıdan tatlılar ve yalnızca zeytinyağı ile hazırlanan yemekleriyle Kadıköy’ün gözdelerinden biri. Renkli sandalyeleri, minimal görüntüsüyle her vegan – vejetaryenin mutlaka uğraması gereken Mahatma Cafe’yi Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

4. İyi Lokanta


“İyi lokanta olarak doğaya, hayvanlara, insan sağlığına iyi şeyler katma isteği ile kurulduk. Tamamen bitkilerden elde edilen, doğal, mümkün olduğunca organik, elimizden geldiği kadar lezzetli yemekler yapmak için çalışıyoruz. Ekolojiye, hayvan haklarına, insan yaşamına lezzetli dokunuşlar yaparak ufak da olsa bir fark yaratmak için buradayız.”

Kendini bu cümlelerle tanımlayan İyi Restoran, mercimek köfteden kısıra, tas kebabından karnıyarığa etli Türk yemeklerini tamamen vegan ve lezzetli bir şekilde sunuyor. İyi Lokanta’yla ilgili en önemli detay ise sadece paket servislerinin bulunması. Instagram hesabından diğer lezzetlere göz atabilirsiniz.

 

5. Kikero Falafel – Beyoğlu


Veganların ve vejetaryenlerin kurtarıcısı Lübnan yemeği falafel, nohuttan yapılan oldukça lezzetli bir seçenek. İstanbul’da ise falafel denince akla ilk gelenlerden biri Kikero Falafel. Ayrıca alternatif olarak farklı Orta Doğu yemekleri de bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi sahibi olmak için Instagram hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

6. Govinda – Mecidiyeköy


Dünya genelinde vejetaryen restaurant ve kafe olarak tanınan Govinda’s zincirinin Türkiyede’ki tek şubesi Govinda İstanbul Mecidiyeköy’de hizmet veriyor. Kendilerini “İstanbul Türkiye’deki ilk ve tek saf Vejetaryen Hint Mutfağı” olarak tanımlıyorlar. Govinda’nın menüsünde her gün değişen farklı çorbalar, vejetaryen ve vegan sabjiler, Hindistan’ın vazgeçilmez aperatifleri Pakora ve Samosa yer alıyor. Instagram hesaplarını buradan ziyaret edebilirsiniz.

7. Healin – Teşvikiye


Hindistan’dan gelip Türkiye’ye yerleşen Koshlendra Pratap’ın açtığı restoran Healin, “Doğal, taze ve temiz yemek” felsefesiyle vegan, vejetaryen ve glutensiz yemekler sunuyor. 2018’in başında açılan Healin şimdiden büyük bir kitleye ulaşmış durumda. Güney Doğu Asya yemekleri sevenler de mutlaka Healin’e uğramalı. Yemekler ve diğer detaylar için Instagram hesaplarına göz atabilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR