İstanbulkart Sahiplerine Müjde! Artık Kartları Bedava Dolacak


istanbul kart

İstanbulkart hepimizin hayatına bir nokta da girmiş, kiminin akbil, kiminin paso dediği, toplu taşıma için kullandığımız, sayısal akıllı bir bilet bildiğiniz üzere. Akbili doldurmayı unutma, akbilde para kalmamış ”benim yerime basar mısınız’ bunlar çoğumuzun  bildiği, yaşadığı klişeler.

Annee akbilim nerede? Hani üstünde İstanbulkart yazıyor!

İşe veya okula giderken İstanbulkart akbilini yanına almadığını fark ettiğin o an.. seni çok iyi anlıyoruz. Gün içerisinde otobüstü, metrobüstü koştururken akbilde ne kadar kaldı acaba bittiğinde fark ediyoruz. Çoğumuzun içi gidiyor ulaşım için harcadığımız paraya. Tam da bu noktada İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin “” projesi sanırım biraz yüzleri güldürmeyi başardı.

Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı

Projeye göre; kağıt, metal, plastik gibi ekonomiye yeniden kazandırabileceğimiz atıkları, bu atıkları işleyecek olan otomatlara attığımızda “ İstanbulkart ” ımıza kredi olarak bize geri gelecek. Yani biz buna win/win diyoruz. Herkes kazansın!

Akıllı bir arayüze sahip olacak

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin “Akıllı Mobil Atık Aktarma Otomatı” projesinde ilk etapta 25 otomat pilot bölgelere konumlandırılacak. Ardından 100 otomat İstanbul’un çeşitli toplu taşıma merkezlerine yerleştirilecek. Geri dönüşüm haznesine konulan atıklar sensörler yardımı ile algılanacak ve geçerli olmayan bir ürün yerleştirildiğinde bunu ayırt edebilecek.

Geçtiğimiz yıllarda buna benzer bir uygulama Almanya’da çok ses getirmişti. Alman yasalarınca her markette zorunlu kılınan makineler, pet şişelerdeki hologram sayesinde indirimli alışveriş makbuzu veriyor.

İçinde yaşadığımız dünyanın mevcut kaynaklarını sürdürülebilirlik yaklaşımı içerisinde en etkin şekilde değerlendirerek gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak dileğiyle..


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR