İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü ve Puan Sıralaması


italyan dili ve edebiyatı bölümü

İtalyan Dili ve Edebiyatı’nın başarı sırası diğer dil bölümleri gibi LYS başarı sırası dil sınavına girmiş öğrencilerin tercihleri üzerinden belirlenir. İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerini DİL-2 puan türünden tercih yapmış, orta öğretim mezunu öğrencileri yüksek öğretim programına kabul eder.

İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kıyasla diğer Batı ve Orta Avrupa dillerinde olduğu gibi öğrenilmesi nispeten daha kolay bir dildir. Öğrenme aşamasının daha az meşaket gerektirmesinin altında yatan en önemli iki sebep; İtalyanca’nın alfabesinin Latin Alfabesi olması ve İngilizce’den dolayı  batı dillerine daha aşina bir kültürde yer almamızdır.

Tüm yabancı dil lisans programları gibi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde de derslere takip gerekir ve derslerde başarı elde etmek için belli bir çalışma eşiğinin üzerinde performans göstermeleri gerekmektedir öğrencilerin. Devamsızlığa toleransı oldukça düşük olan bir bölümdür. Bunun nedeni ise tüm yabancı dil eğitim müfredatlarının birikimli ilerlemesi ve her konunun bir önceki konuyla derinden bağlı olmasıdır. Lisans programı ister İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü olsun isterse de Amerikan Dili ve Edebiyatı olsun hepsi dil üzerine kurgulanmış yüksek öğretim programları olduğu için hiçbirinde devamsızlık yapma lüksünüz ya da ders sonrası çalışma performansı göstermeme gibi bir imkanınız yoktur.

  Üniversite Hayatı Boyunca Karşılaşacağınız İnsan Tipleri

2017 ve 2018 İtalyan Dili ve Edebiyatı Taban Puanları listesinde İtalyan Dili ve Edebiyatı programının yer aldığı, biri İstanbul biri de Ankara’dan olmak üzere sadece iki üniversite karşılıyor bizleri. Bu iki üniversite bölümü başarı sırasına göre şu şekilde:

  • İstanbul Üniversitesi (Edebiyat Fakültesi) İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü
  • Ankara Üniversitesi (Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi) İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü

Toplam iki ünversitede yaklaşık 80 kişilik bir öğrenci kontenjanı bulunmaktadır ve eğitimler yabancı hocalar eşliğinde yürütülmektedir. Öğrencilerin oryantasyonun doğru şekilde oluşması açısından bu bölümlerde hazırlık sınıfı mevcuttur.

Mezun olan öğrenci sayısının azlığı İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu öğrenciye ihtiyaç duyan kamu ve özel sektör için bir avantaj diyebiliriz. Az öğrencinin mezun olması demek pek çok bölüm açısından sektör azlığı gibi bir anlama gelse de İtalyan Dili ve Edebiyatı için bu geçerli değildir. Akademisyenlik, öğretmenlik, özel öğretmenlik, turist rehberliği, tercümanlık başta olmak üzere pek çok alanda iş hacmi ve potansiyeli mevcuttur. İtalya’nın ülkemizle olan ilişkilerindeki istikrar ve devamlılık da bu bölüm mezunlarının iş olanakları açısından avantaj sağlamaktadır.

  Yurt Dışında Dil Eğitimi Almadan Önce Neler Yapmalısınız?

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR