Japonya’da Otel Robotları İşlerini Kaybetti (Robotlar Da İşten Atılır)


Bu seferki haberimiz, yeni nesil teknolojinin alternatif yaklaşımlarından biri. Japonya’da yer alan ve oldukça ünlü bir otel olan Henn-na (Garip isimli) oteli, gün içinde yapılacak işleri yönetmesi için 243 adet robot kullanıyordu. Ama geçtiğimiz günlerde onları işten çıkardı.

2015 senesinde açılan otel, binlerce robotun çalışması ile meşhur olmuştu. Otelde yer alan bazı robotlar gerçekten de garip ve ilginç özelliklere sahipken ve işe yarıyormuş. Bununla birlikte bazılarında bu durum çok daha farklı ilerlemiş ve sinir bozucu özellikler bulunmuş.  Bazı robotlar eğlence için kullanıldığından büyüklere hitap etmiyormuş. Bu ilginç bir hareket oldu çünkü bir nevi robotik dünya için darbe kıvamı taşıyor bu haber.

Robotların Yerini İnsanlar Doldurmaya Başladı

Oteldeki sorunların en başında robotların görev tanımlarına göre yaptıkları farklı ve yanlış ilerleyiş oldu. Bazı robotlar bu konuda iyiyken bazı robotlar gerçekten turistlere ve müşterilere zaman kaybı yaşatıyormuş ve ışıkları yakmak için anahtara basmak dışında hiç bir işe yaramıyormuş. Turistlerin sorularına yapıcı şekilde cevap veremeyen robotlar da en büyük sıkıntıyı yaratmaya başlamış bu yüzden.

Otelin şu anki hedefi, daha çok geleceği takip eden robotları işe almak üzerine kurulu. Yani olası güncellemeleri anından sistemine yükleyen ve insanlarla etkileşime geçebilen tarzdaki robotlar.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR