Çeşitli ülkelerde kadın haklarına yönelik tuhaf kısıtlamalar


Pek çok ülkede kadın haklarına yönelik tuhaf kısıtlamalar vardır. Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamaya hazırlanırken Dünya Kadınlar Günü’nün amacı olan cinsiyet eşitliği ve kadın hakları konusunu bir kez daha hatırlamamız gerekiyor. Hala dünyanın dört bir yanında kadın hakları çeşitli sebeplerden ötürü kısıtlanıyor. Yine dünyanın pek çok ülkesinde kadın ve erkek yasal olarak eşit görülmüyor. İşte dünyanın farklı yerlerinden kadın haklarına yönelik kısıtlamalar!

Yemen

Bir kadının şahitliği yarım tanık olarak kabul edilir. Kadınlar mahkeme önünde tam bir kişi olarak kabul görmemektedir. Tek bir kadının ifadesi başkaları tarafından desteklenmediği sürece ciddiye alınmaz. Kadınlar zina, hakaret, hırsızlık gibi konularda hiçbir şekilde tanıklık edemez.

Hindistan

Hindistan’ın bazı bölgelerinde karayolları kuralları kadınlar için geçerli değildir. İlginç olan durum bunun kadınlar için bir kısıtlamadan ziyade özgürlük gibi görünmesidir. Örneğin bir erkek motor kullanırken kask takmak zorundayken kadınlar kask takmak zorunda değildir.

Ekvador

Eğer “akıl hastası” değilseniz kürtaj yasa dışıdır. Ancak “akıl hastası” olmanız kürtajın yasallığı konusunu değiştirmez. Sosyal açıdan da kürtaj yaptıran biri halk arasında “aptal” ya da daha doğru ifadeyle “akıl hastası” olarak nitelendirir. Ekvador kanunları bebek düşüklerini de sıklıkla cezalandırır.

Suudi Arabistan ve Fas

Tecavüz kurbanları suçlu sayılabilir. Aslında sadece Suudi Arabistan ve Fas değil dünyada pek çok ülke tecavüz mağdurlarını koruyamamaktadır. Suudi Arabistan ve Fas’ta ise kadınların eşleri olmadan dışarı çıkamamalarından ötürü tecavüz mağduru iken aslında başka bir suç işlediklerini gösteriyor.

Yemen

Kadınlar kocalarının izni olmadan dışarıya çıkamazlar. Bu kuralın istisnaları kabul görmektedir. Örneğin bir kadın hasta anne ya da babasına acilen gitmesi gereken durumlarda dışarıya çıkabiliyor.

Suudi Arabistan ve Vatikan

Kadınlar oy kullanamaz. Suudi Arabistan’da bu durum 2015 yılında değişti ve kadınlar ilk kez 2015 yılında oy kullandı. Vatikan’da ise hala erkekler oy kullanabilirken kadınlar oy kullanamıyor.

Suudi Arabistan

Kadınların araba kullanamadığı ülke olarak bilinen Suudi Arabistan bu ünvanı geçen sene bıraktı. 2018 yılında 10 Suudi kadın ehliyet alarak ülkede ehliyet sahibi ve araba kullanabilen ilk kadınlar oldular.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı