Kadınlara askerlik ile ilgili ilginç öneri: Zorunlu hale gelebilir!


Kadınlara askerlik tartışması ara ara gündeme gelen ancak ülkemizde henüz geçerliliği olmayan bir sistem. Kimi zaman bunun faydalı olacağı konuşulurken öbür yandan hiçbir zaman siyasetçilerin gerçekten gündemine gelmemiş bir konu. Bedelli askerlik tartışması sona ulaşırken ve sabit bir sistem getirilirken kadınlara askerlik sisteminin bu tartışma arasında kaynayıp gitmemesi gerektiğini düşünenler var.

Yeni Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak bedelli askerlik tartışmasında kadınların askerliğinin unutulmaması gerektiğini ve kadınların da zorunlu askerlik yapması gerektiğini söyledi. Köşe yazısında belirttiği ifadelere göre kadın ya da erkek fark etmeksizin akil-baliğ olan herkesin askerlik yapması gerekiyor. Bedelli askerlik ise kabul edilemez bir şey.

Dünya üzerinde zorunlu ya da gönüllü olarak kadın askerlik hizmeti azımsanamayacak kadar ülkede hala varlığını koruyor. İsrail günümüzde de zorunlu kadın askerlik sistemini uygulayan ülkelerin başında geliyor. Bunun dışında kadınlar İngiltere, Finlandiya, Norveç, Rusya, ABD gibi ülkelerde gönüllü olarak askere gidebiliyor. Kadın askeri olan tek İslam devleti ise Libya. Kaddafi Amazon Muhafızları adı verilen ve sadece kadın askerlerden oluşan 200 kişilik özel muhafız birliği kurmuş.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı