Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının sebepleri belli oldu!


Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının sebepleri pek çok araştırmacının odaklandığı konudur. Dünya genelinde kadınların erkeklerden daha uzun yaşaması bilinen bir gerçekti. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya çapında kadınların yaşama süresi ortalama 74 yıl, erkeklerin ise 69 yıldır. Kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasının temelde 3 sebebi var.

Hormonlar

Ergenliğe girildiğinde kız ve erkek çocuklar farklı hormonların etkisiyle cinsiyet olarak ayrışıyor. Kadın ve erkeğe dönüşüyorlar. Kadında östrojen erkekte de testosteron hormonu artıyor. Erkekteki testosteron hormonunun artışı vücutta erkekliğin değişimlerinden sorumlu olmakla birlikte ölüm oranının da artmasını sağlıyor. Bunun nedenleri arasında erkeklerin hızlı araba kullanma, kavga etme gibi riskli işlerle ilgilenmesi ve intihar etme olasılıklarının daha fazla olması gösteriliyor.

Östrojen hormonu üzerine yapılan deneylerde de östrojen hormonu eksikliği yaşayan dişi hayvanların diğerleri kadar uzun yaşamadıkları ortaya çıkıyor.

Genler

Erkek ve kadınların kromozomları üzerinde yapılan araştırmalar erkek genetik yapısının ölüme daha yatkın olduğunu gösteriyor. Kadın kromozomunun XX, erkek kromozomunun XY olması ve X kromozomlarının hayatta kalmayı sağlayan pek çok gen bulundurması da kadınların erkeklerden daha uzun yaşamasını açıklıyor.  Eğer X kromozomunuzda genetik bir bozukluğunuz varsa kadınlar için başka bir X kromozomu daha olduğu için yedeğinden faydalanabiliyor. Ancak erkeklerde başka X kromozomu yok.

Çevresel etkenler

Yaşanılan çevre ve araştırmaların yapıldığı bölge de bu bulguları değiştirebilecek nitelikler taşıyor. Örneğin, sağlık hizmetlerinin yeterli olmadığı bölgelerde doğumda ölen kadın sayısı bir hayli fazla.

Sigara, alkol kullanımı ve aşırı yemek cinsiyetler arası farkın bölgeden bölgeye değişimini açıklıyor.

Rusya’da kadın ve erkeklerin ortalama ömrü üzerine yapılan bir çalışma aşırı alkol tüketimi nedeniyle erkeklerin kadınlardan 13 yıl daha az yaşadığı belirlenmiş.

Aradaki fark yıllar geçtikçe kapanıyor

Güncel çalışmalar bu farkın eskisi gibi olmadığını, ilerde de cinsiyetler arası farkın kapanacağını söylüyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR