Kafeinin Uyarıcı Etkisi Hakkında Yeni Gelişme!


Kafeinin uyarıcı etkisi olmayabilir. Güne daha zinde bir şekilde başlamamış için tükettiğimiz kahvenin içerisinde etkin olarak bulunan kafeinin vücudumuzdaki su moleküllerini yavaşlattığı ortaya çıktı. İşte kafein ile ilgili yapılan son araştırmanın sonuçları. 

Amsterdam’dan Hollanda Bilimsel Araştırma Enstitüsü Vakfı ve Paris’teki Journal of Physics Communication dergisinde yer alan çalışmaya göre insan vücudundaki uyarıcı etkisiyle bilinen kafein sanıldığının aksine insan vücudundaki su moleküllerini yavaşlatıyor ve insanın zinde olmasını engelliyor. 

Bilindiği gibi bir insan vücudunun yüzde 70’i sudan oluşuyor. Su molekülleri hızlı bir şekilde hareket ediyor ve sürekli olarak yeni bağlar kuruyor. Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmada kafeinin su molekülleri üzerinde olan etkisi araştırıldı ve konuyla ilgili olarak deneyler yapıldı. Kafeinin su molekülleri üzerinde etkisinin araştırılması için yeni lazer tekniğini kullanan bilim insanları yaptıkları çalışmalarda kafeinin su moleküllerini normalinden beş kat daha yavaşlattığını ortaya çıkarttı. Yapılan bu araştırmaya göre bir kafein molekülü 10 su molekülünü yavaşlatıyor. 

Bilim insanları ayrıca enerji içeceklerinin etken maddesi olan taurinenin maddesinin etkilerini de araştırdı. Yapılan araştırmada taurine maddesinin de tıpkı kafein ile benzer bir etkiye sahip olduğa ortaya çıktı. 1 taurine molekülünün dört su molekülünü yavaşlattığı ortaya çıktı. Bilindiği gibi enerji içeceklerinin içerisinde hem taurine hem de kafein bol miktarda bulunuyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR