Kaldırılan Dershaneler Yerine MEB’den Yeni Kurs Modeli


yeni kurs modeli

Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan dershanelerin ve özel etüt merkezlerinin yerini halk eğitim merkezleri ve açık öğretim kurumları alacak. MEB’in oluşturduğu yeni kurs modelinde, öğrenciler sınava hazırlanabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu “Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Yönetmeliği” dün yayımlandı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kaldırılan dershanelerin yerini halk eğitim merkezleri ve açık öğretim kurumları alacak. Yönetmelik çerçevesinde açılacak yetiştirme kurslarında da, eğitime devam eden öğrencilere ve mezun öğrencilere eğitim verileceği söylenildi. olanak sağlandı. MEB, halk eğitim merkezlerinde açılacak destekleme kurslarında sözleşmeli usta öğrencileri de devreye sokmaya karar verdi.

Yönetmelikle birlikte halk eğitim merkezlerinin dershane gibi çalışmalarına imkan sağlanacağını söyleyen Eğitim Sen Genel Eğitim ve Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan, dershanelerin yerini bu kurumların alacağını belirtti.

Önümüzdeki sene itibari ile tüm il ve ilçelerde ‘’Hayat Boyu Öğrenme Komisyonları’’ kurulacak. “Eğitim faaliyetlerinin koordinasyonunu sağlamak” ve “Eylem planı hazırlamak” gibi birçok görevi üstlenen komisyonda, bakanlık yetkilileri olacağı gibi aynı zamanda her ilde sadece Eğitim-Bir-Sen’in temsilcisi yer alacak. Yönetmeliğe göre kurslarda görev alan müdürler, görevli öğretmenleri performans sistemine göre denetleyebilecek.

MEB’in “yeni model” kursları, “fiziki kapasite açısından yeterli durumda olan tüm resmi normal ve imam hatip ortaokullarında ayrıca tüm liselerde açılacak. Ayrıca MEB, halk eğitim merkezlerinde açılacak destekleme kurslarında sözleşmeli usta öğrenciler ile iletişim ve işbirliği kurulacağını da belirtti.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR