Kariyer gelişim sürecinizi yönetmeniz için uzmanından 6 tavsiye!


İdeallerinizdeki hayata ulaşabilmek için en önemli koşullardan biri itibarlı bir kariyere sahip olmaktır. Kariyer gelişim sürecinizi yönetebilmek ve en temel adımları takip edebilmeniz için kariyerlerinin zirvesine ulaşmış uzmanlardan 6 tavsiyemiz var.

Her bireyin kariyer gelişimi büyük ölçüde kendi ellerindedir. İyi bir kariyere sahip olan ve başarıdan başarıya koşan uzmanlar, kariyer yönetim sürecinin piyasada rekabetin var olduğunu kabul etmek ve başarılı olmak için gereken adımları iyi bilmekle başladığını söylüyorlar. Bu sürecin sorumluluğunun tamamen bireye ait olduğunu da ekleyen uzmanların tavsiyelerine göz atıyoruz.

Hayallerinizi inşa edin

Süreç elbette ki hayal kurmayla başlar. Hayalleri inşa etmek çocukluktan üniversite yıllarına kadar devam eden değişken ve karmaşık bir süreçtir. Birey kendisi için en iyi mesleğin ne olduğuna erken yaşta karar vermek durumunda kalır. Yeteneklerinizi ve yaparken zevk aldığınız aktiviteleri göz önünde bulundurarak ufak iş tecrübeleri edinmek gerçekçi ve kesin hayaller kurmanızı ve bu hayallerin bir hedefe dönüşmesini sağlar.

Yapabileceğinize inanın

Hayalleriniz için çalışmaya ve kendinizi geliştirmeye devam ettikçe becerilerinizin arttığını göreceksiniz. Bu da kendinize güvenmenizi sağlayacak ve sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracak.

Öğrenmekten asla vazgeçme

Yeni şeyler öğrenmenin sınırı yoktur. Kariyer basamaklarını birer birer tırmanan insanlar, bunu bildikleriyle yetinmeyip bambaşka şeyler öğrenerek gerçekleştirmektedir. Alanınızdaki yenilikleri güncel olarak takip etmeniz size öğrenme sürecinizde yardımcı olacaktır. Bunun için ise yapmanız gereken en önemli şey alanınıza dair en önemli yabancı dilleri öğrenmektir. Bu sözcükleri daima aklınızda bulundurun “Eğer ileriye gitmiyorsanız geriye gidiyorsunuz demektir.”

Kişilerarası ilişki becerilerinizi ve ilişki ağınızı geliştirin

Kişilerarası ilişkilerinizde sahip olduğunuz beceriler üniversite hocalarınızın, iş arkadaşlarınızın ve patronunuzun saygısını kazanmanızı sağlar. Bu durum ilişki ağınızı geliştirir ve size kariyerinizde bir adım daha ileri gidebilmeniz için yeni kapılar açabilir.

Kendinize bir rehber edinin

Edineceğiniz rehber sizinle aynı sıralardan geçmiş, aynı serüveni yaşamış ve ulaşmak istediğiniz basamağa tırmanmış biri olabilir. Onun vereceği tavsiyelerle onun düştüğü hatalara düşmeden, yolu bilerek ilerleme kat edebilirsiniz.

Kendi itibarınızı oluşturun

Kişiler arası ilişkilerinizin kuvveti burada çok işinize yarayacaktır. Saygı duyulan, güvenilir ve işinin ehli bir profil çizdiğiniz takdirde aranan yüz olacaksınız. Bunun yolu da daima ilerleyip güncel olmaktan geçmektedir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR