Kariyer Planlaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler


kariyer planlaması

Liseydi, üniversiteydi derken iş dünyası birden aralanıverir. Siz ne yapacağınızı bilmezken, hatta daha ortama bile uyum sağlayamamışken önünüze bir yığın iş serilir.

Kariyer yapmak hiç kolay değildir. Fakat iyi bir kariyer planlaması için söylediklerimize kulak verirseniz,  bu zorlu işi biraz daha kolay halledebilirsiniz. Kariyer planlaması yaparken dikkat etmeniz gerekenler…

Kariyer planı öncelikle sizin ne istediğinizi bulmanız ile başlar. İş hayatında kendi bölümünüz ile ilgili birçok sektör vardır. Bir yandan hayalleriniz bir yandan mantığınız derken ikisinin de ortasında tecrübelerinizle buluşursunuz. Eğer lise ya da üniversite yıllarında staj yapmışsanız sektörü tanıma açısından biraz daha şanslısınız demektir. Fakat yapmadıysanız da üzülmeyin, çevrenizde güvendiğiniz uzman ve tecrübeli kişilerden bilgi edinebilirsiniz.

Kariyer Planınızı Nasıl Hazırlamalısınız?

Kariyer planınızı ne istediğinizi bulduktan sonra kısa, orta ve uzun vadeli olarak netleştirmelisiniz. Almak istediğiniz kurslar, eğitimler, yapmak istediğiniz işler ve projeleri hedeflediğiniz yılları belirlediğiniz bu kariyer planı, istikrarlı bir yol izlemenizi sağlayacaktır.

Fakat kariyer planında yapılan en büyük hatalardan biri keskin çizgilerle alanınızı sınırlamaktır. Kariyer planınızı yaparken kesinlikle esnek bir  yol belirlemeli, karşınıza çıkacak diğer fırsatları da değerlendirmeyi unutmamalısınız.

Başarılı olabilmek için, yeteneklerinizle, özel hayatınızla ve ilgi alanlarınızla uyumlu sizi gerçekten geliştirebilecek ve hedefinizi ulaşmanızı sağlayacak işlerde çalışmalısınız. Muhtemel yaşanacak olumsuzlukları düşünmeli, her şeye karşı kendinizi hazırlamalı ve hiçbir zaman pes etmemelisiniz. Bunları yaparken kariyer hayatınızdaki haklarınızı unutmamalı ve korumalısınız.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı