Kariyer Tercihinde Yapılan Hatalar


Kariyer seçimlerimizde yaptığımız hataları derledik.

Öncelikle çevrenizdeki birçok insan sizin kariyer seçimlerinizde söz hakkı olduğunu düşünür ama bilmelisiniz ki öyle bir hakları yoktur. Bunu anlamak gerekiyor. Çünkü bu seçimlerinizi yaşayacak olan sizsiniz, çevrenizdeki kişiler değil. Bu nedenle yaşamak istemeyeceğiniz bir hayatın seçimini başkalarına bırakmayın. Kararlarınızı kendiniz verin, yolunuzu, kariyer yolunuzu siz belirleyin.

Belki de yeterince araştırma yapmıyorsunuzdur? Özellikle kariyer seçiminde araştırma yapmak çok önemlidir. Eğer ki yeteri kadar araştırma yapmazsanız, bu adımlarınızı yavaşlatır ve risklidir. O nedenle hiç risk almadan araştırmanızı öncesinde yapın, iş tanımlarını iyi inceleyin ve o işin ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığınızı düşündükten sonra kararınızı verin.

Bazı insanlar vardır hayatta başkalarının ayak izlerini takip ederek yollarına ilerlerler, bazıları vardır kendi yolunu kendileri çizerler. Peki ya siz hangisi olmak istiyorsunuz? Kendi yolunuzu kendiniz çizmek mi, yoksa başkalarının adımlarını mı takip etmek? Mesela baba mesleğini devam ettirmek diye bir anlayış vardır. Eğer ki isteğiniz bu değilse, bu anlayışın kurbanı olmamaya çalışmanızda fayda var.

İş hayatında başarılı olmak neyle bağlantılıdır biliyor musunuz? Bu doğrudan karakteriniz, hobileriniz, yetenekleriniz vs. ile bağlantılıdır ve iş hayatındaki başarınız bununla belirlenir. Mesela sayılarla aranız değilse muhasebeci olmazsınız, çünkü başarılı da olamazsınız mutlu da. Bunun gibi.

Son olarak para kazanmak önemlidir ama öncelik değildir. Eğer ki iş hayatınızda mutlu olamayacaksanız, kazandığınız paranın önemi yoktur.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR