Kariyer Yaparken Uygulamanız Gereken Önemli Püf Noktalar!


kariyer

Kariyer yapmak, bir meslek üzerinde tecrübe edinme işidir. Fakat bu süreç içerisinde izlenmesi gereken birçok yol vardır.  Kariyerinizin yönetimi yaparken dikkat etmeniz gereken püf noktaları…

Öncelikle kendi kariyerinizin hedefinizi belirlemeniz gerekmektedir. Hedefinizi, amacınızı ve vizyonunuzu belirlemeli ve uygulamak istediğiniz tüm adımları kafanızda çizmelisiniz. Kendi SWOT analizinizi yapmak kendinizi tanımak ve ne istediğinizi ortaya çıkarmak adına çok önemlidir.

Okul yıllarınızda öğrenci kulüplerinde yer almanız ekip çalışmasını tecrübe etmenizi sağlayacak bir başlangıç olabilir. Çevrenizi genişleterek, organizasyon ve iş kurgusu yapma yetinizi artırır. Liderlik özelliklerinizi nasıl kullanacağınızı öğreterek iş hayatına ve kariyerinizi planlamanıza katkıda bulunur.

İlgi duyduğunuz alanlarla ve mesleğiniz ile ilgili eğitimler, konferanslar ve uluslararası topluluklara katılmanız network ağınızı geliştirmenizi sağlayarak, bakış açınızı geliştirebilir.

İş hayatına geçmeden önce yabancı dil öğrenmeniz kariyerinizin basamaklarını tırmanmanızda en büyük etkendir. İngilizce bilmeniz, daha iyi imkanlarda ve daha büyük markalarla çalışmanıza imkan verir. Mevkii olarak yükselmenize engel tanımaz.

Ayrıca iş hayatına başlamadan önce yani eğitim hayatınızda etkili bir staj yapmak kariyerinizin en büyük başlangıçlarından biridir. İşin nasıl yapıldığını az çok gözlemlemeniz, çalışma ortamını görmeniz ve deneyim kazanmanız açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca işe başvuru yaptığınızda yaptığınız bir staj varsa oda değerlendirilebilir.

Kariyer alanında kendinizi geliştirmek için yurt dışında ya da kendi ülkenizde yüksek lisans yapabilir, akademik kariyer ya da iş alanında yüksek hedefli kariyer oluşumlarınızı sağlayabilirsiniz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR