Katlanabilir Ekranlı Akıllı Telefon Samsung Galaxy F Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey


Samsung uzun yıllardır katlanabilir yapıda dokunmatik ekranlı akıllı telefon üreteceğinin sinyallerini veriyordu. Birçok teknoloji fuarında konsept tasarımları, birçok endüstriyel haber ajansında dedikoduları paylaşılan bu muhteşem teknoloji artık gerçek oldu.

Samsung’un 7-8 Kasım 2018 tarihleri arasında San Francisco’da gerçekleştirdiği Samsung Geliştirici Konferansı dahilinde, firmanın ilk katlanabilir ekranlı dokunmatik akıllı telefonu gün ışığına çıktı. Galaxy F adıyla piyasaya çıkacağı iddia edilen bu yepyeni akıllı telefon, belki de cep telefonlarının geleceğini şekillendirecek ve her gün gözümüzün önünden ayırmadığımız akıllı telefonlarımıza farklı bir şekilde bakmamızı sağlayacak. Eğer bu ilginç cihazın detaylarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bu listemizde Samsung katlanabilir ekranlı akıllı telefon Galaxy F hakkında bilmeniz gereken tüm detayları bulacaksınız.

Kapasitif dokunmatik ekranın katlanabilir yapıda sunulduğu ilk akıllı telefon örneği

Teknolojiyi yakından takip edenler, Güney Kore menşeili Samsung’un TV, monitör ve ekran paneli üretiminde dünya lideri olduğunu bilirler. Şu an sadece Samsung Galaxy serisi akıllı telefonlar değil, piyasada Apple dahil birçok firma Samsung imzasını taşıyan AMOLED ekran panellerini kullanıyor. Bugüne kadar AMOLED teknolojisiyle epey dikkat çekmeyi başaran Samsung, şimdi bu ekran panelini bükülebilir halde kullanıma sunacak. Eğer bir başka çılgın firma benzer teknolojiyi sessizce geliştirmediyse, Samsung’un katlanabilir dokunmatik ekranlı akıllı telefonu türünün ilk örneği olacak.

 

Samsung katlanabilir dokunmatik ekranlı akıllı telefon Android işletim sistemini kullanacak ve benzersiz bir en-boy oranına sahip olacak

Android telefonların ekranları uzun bir süre boyunca 16:9 görüntü oranında kalmıştı. LG Optimus VU ve benzeri sıradışı akıllı telefonlar haricinde çok az Android telefon 16:9 görüntü oranının dışına çıkmıştı. Ekran yapısı itibarıyla katlanabilir bir tasarımla gelen Samsung Galaxy F, ekranı katlanmış haldeyken 21:9, ekranı açılmış haldeyken 4.2:3 görüntü oranına sahip olacak. Yani bu akıllı telefon ister cep telefonu, ister tablet olarak kullanılabilecek. Ekranın katlanmış halde 4,6 inç boyuta ve 840 x 1960 piksel çözünürlüğe, açık halde ise 7,4 inç boyuta ve1536 x 2152 piksel çözünürlüğe sahip olacağı da paylaşılan bilgiler arasında

Samsung Galaxy F’nin üretim maliyeti çok yüksek olacağı için satış fiyatında uçuk rakamlar görmeye hazır olmak gerek

Güney Kore’nin en büyük haber ajanslarından biri olan Yonhap’ın verdiği bilgilere göre Samsung’un katlanabilir ekran teknolojisi çok yüksek bir üretim maliyetine sahip. Eğer endüstriyel kaynaklardan gelen bilgiler doğruysa bu telefonu üretmek 1770 dolara mâl oluyor. Bu fiyatın sadece üretim maliyeti olduğunu, üzerine AR-GE ve pazarlama maliyetlerinin ekleneceğini düşünürsek ortaya en azından 2000-2500 dolar civarında fiyatlarla satılacak bir telefon çıkıyor. Bunun üzerine ülkemizdeki amansız vergiler eklendiğinde 15 bin TL’nin üzerinde bir fiyat görmeye hazırlıklı olun.

Samsung firması bu katlanabilir akıllı telefondan 1 milyon adet satmayı hedefliyor

Dünyadaki ilk katlanabilir ekranlı kapasitif dokunmatik ekranlı akıllı telefon örneği olacağı için, Samsung’un Galaxy F beklentileri epey büyük. Son derece yüksek fiyatla piyasaya çıkacağı aşikar olmasına rağmen Samsung, bu telefondan 1 milyon adet satmayı hedefliyor.

 

7,4 inç genişliğinde ekranın rahatlığıyla aynı anda hem YouTube izleyebilecek, hem de mesaj atabileceksiniz

Samsung’un birçok akıllı telefon modelinde yıllardır gördüğümüz ekranı ikiye bölme teknolojisi Galaxy F ile daha da büyük anlam kazanacak. Katlanabilir ekranın açık hali tam 7,4 inç genişliğe sahip olacağı için bu büyük kullanım alanında aynı anda hem YouTube izleyebilecek, hem de mesaj atabileceksiniz. Google’ın Android işletim sisteminin bu ekran boyutunu doğal şekilde desteklediği de verilen bilgiler arasında. Görünen o ki akıllı telefonlar artık düşündüğümüzden daha da fonksiyonel bir hal alacak.

Galaxy F’nin Mart 2019 itibarıyla piyasaya çıkması bekleniyor

Samsung’un teknoloji tutkunlarına bu ilginç akıllı telefonu sunmak için fazla beklemeye niyeti yok. Artık epey yaklaşmış olduğumuz 2019 yılının Mart ayında Samsung Galaxy F’in piyasaya çıkması bekleniyor. Bakalım Galaxy F’yi ülkemizde de satışta görebilecek miyiz.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR