Kimlik, Ehliyet ve Pasaport İçin Randevu Bekleme Sona Erdi!


Pek çok kişi için büyük sıkıntı olan kimlik yenileme, pasaport almak ya da ehliyet çıkartmak gibi işlemler oldukça uzun süren bekleme ile alınabiliyordu. Son olarak yeni çipli kimliklere geçilmesiyle birlikte değişim ve yenileme süreçleri de fazlasıyla uzadı. Bu süre en iyi ihtimalle iki ay sürüyordu. Artık yeni uygulama ile birlikte ehliyet, kimlik ve pasaport için randevu bekleme sona ediyor. 

2018 yılının Nisan ayında “3’ü bir yerde” isimli uygulamanın başlamasıyla birlikte işlemlerin süresi ciddi bir oranda kısalmıştı. Eleman sayısının arttırılması da bu işlemlerin hızlanmasında önemli bir rol oynadı. Geçilen yeni uygulama ile birlikte bugüne kadar 19 milyon 95 bin 665 yeni kimlik, 4 milyon 403 bin 994 sürücü belgesi ve 2 milyon 253 bin 105 adet pasaport basıldı. Yeni dönemde ise kimlik, ehliyet ve pasaport almak için başvuru yapanlar, başvuruyu yaptıkları günde randevuyu alabilecekler. 

Uygulamanın yeni döneminde randevu süresi bir güne düşen merkezler arasında İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük ve kalabalık şehirler de bulunuyor. Yeni hayata geçen sistemle birlikte kişiler randevularında tarihi ve saati kendileri belirleyebiliyor. Acil durumlar için ayrılan randevusuz işlem kotasının da 4 katına çıkartıldığı verilen bilgiler arasında. 

Vatandaşlar işlemlerini ALO 199, mobil uygulama ya da http://randevu.nvi.gov.tr adresinde yapabilecekler.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR