Kimya Mühendisliği Bölümü Ve İş Alanları


kimya mühendisliği bölümü

Kimya Mühendisliği Bölümü, malzemelerin kimyasal yapılarının, enerji içeriklerinin ya da fiziksel hallerinin değişime uğradığı proseslerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenen çok yönlü bir mühendislik dalıdır. Temel olarak kimya bilimi ile matematik, fizik, biyoloji ve ekonomi bilimlerini kullanarak endüstriyel, teknolojik ve çevresel problemlere çözüm arayan bir mühendislik dalıdır diyebiliriz.

Kimya Mühendisliği bölümü tercih edecek öğrencilerin iyi bir matematik alt yapısına sahip olmaları… Bununla birlikte disiplinler arası çalışmayı gerektiren bir yapıya ve her şeyden önce de matematik olsun, kimya ya da fizik olsun, bu bilimlere ilgisi olması gerekmektedir.

Bölüm hakkında biraz da tarihi bilgi vermek adına, Kimya Mühendisliğine yapılan tanımların zaman içerisindeki değişimini de göstermek için şu tanımları da sizlerle paylaşalım:

 • 1950’li yıllarda Amerikan Kimya Mühendisliği Enstitüsü’nün tanımı şu şekilde: Kimya mühendisliği mühendislik mesleğinin bir kolu olup, maddelerin fiziksel ve kimyasal değişimlerinin yer aldığı, üretim işlemlerinin uygulama ve gelişimi ile ilgilenir. Kimya mühendisinin görevi, içlerinde fiziksel ve kimyasal değişimlerin yer aldığı cihazların projelendirme, yapım ve çalıştırılmasından ibarettir.
 • 1970-80’li yıllarda yeniden şekillendirilen tanım şu hale gelmiştir: Maddeyi fiziksel ve kimyasal değişimlere uğratan cihazları ve özellikle değişimlerin (bileşim, hal ve enerji değişimleri) kendilerini mühendislik, ekonomi ve insan ilişkileri yönlerinden inceleyen bilim koluna kimya mühendisliği adı verilir.
 • 2000’li yıllarda getirilen tanım ise şöyle: Kimya mühendisliği, malzemelerin kimyasal yapılarının, enerji içeriklerinin veya fiziksel hallerinin değişime uğradığı proseslerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenen engin ve çok yönlü bir mühendislik dalıdır.
  Endüstri Mühendisliği Nedir, Bölüm Mezunları Ne İş Yapar?

Kimya Mühendisliği İş Alanları

Bölümü bitirdikten sonraki iş hayatını merak ettiğinizi biliyoruz, bu çok normal! Kimya Mühendisliği mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, çalışma ortamları nasıldır gibi soruları cevaplayarak kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışalım:

 • Çalışmalarını genellikle laboratuar ortamında yürütürler,
 • Proje mühendisi olarak görev yapanlar ise mühendislik bürolarında, işletme mühendisi olarak görev yapanlar doğrudan işletme alanında çalışmalarını yürütürler,
 • Laboratuarlarda çalışma ortamı kokulu, sakin, sıcak ve temizdir. Tesislerdeki kontrol aşamasında ortam gürültülü, tozlu ve kokuludur.
 • Ve en önemlisi şu ki; kimya mühendisleri çalışırlarken laboratuar teknisyenleri, kimyagerler, biyokimyacılar, üretimle ilgili yöneticiler ve diğer çalışanlarla etkileşim halindedirler. Anlayacağınız takım çalışması çok önemlidir, olmazsa olmazıdır.

Peki Kimya Mühendisliği Hangi Fakültede Yer Alır?

Bu bölüm Mühendislik Fakültesi çatısı altında yer alır. Mühendislik Fakültesi bölümleri içinde Kimya Mühendisliğinin yanı sıra Çevre Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Makine Mühendisliği gibi bölümler de yer almaktadır.

2017 Kimya Mühendisliği Taban Puanları sıralamasına göre Kimya Mühendisliği bölümleri sıralamasının ilk 5 sırası şu şekilde:

 • Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği (İngilizce)
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği (İngilizce)
 • İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği
 • Yeditepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği (İngilizce)
 • Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği (İngilizce)
  İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Sektördeki Yeri


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR